Dallime mes rishikimeve të "Qendërzimi"

156 bytes added ,  8 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1
v (Seemitfe zhvendosi faqen Centralizmi tek Qendërzimi: shqip)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1)
'''Centralizimi''' ose '''qendërzimi''' ([[Gjuha shqipe|shqip]]) është procesi me të cilin aktivitetet e një organizate, veçanërisht ato që lidhen me planifikimin dhe vendimmarrjen, marrjen e kompetencave brenda zyrës qendrore ose qendrës së organizatës.<ref>{{Cite web |url=http://fjalor.albaniada.org/wiki/Centralizim |title=Kopje e arkivuar |accessdate=13 nëntor 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20180529132148/http://fjalor.albaniada.org/wiki/Centralizim |archivedate=29 maj 2018 |url-status=dead |access-date=13 nëntor 2017 |archive-date=29 maj 2018 |archive-url=https://web.archive.org/web/20180529132148/http://fjalor.albaniada.org/wiki/Centralizim }}</ref>
 
Termi ka kuptime të ndryshme në disa fusha. Në [[Shkenca politike|shkencat politike]], centralizimi i referohet përqendrimit të pushtetit të qeverisë - si gjeografikisht dhe politikisht - në një qeveri të centralizuar. Në [[neuroshkenca]], centralizimi i referohet trendit evolucionar të sistemit nervor që ndahet në një sistem nervor qendror dhe një sistem nervor periferik. Në studimet e biznesit, centralizimi dhe decentralizimi, i referohen vendimeve në zinxhirin e komandës.