Dallime mes rishikimeve të "Es-Samaval el-Maghribi"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.1)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1)
'''Es-Samaval ibn Jahja el-Maghribi''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: '''السموأل بن يحيى المغربي‎'''), i njohur si zakonisht '''Samau'al el-Maghribi''', ishte matematikanë, astronom dhe mjek.<ref>{{Cite web |url=http://jewishencyclopedia.com/articles/174-abbas-samuel-abu-nasr-ibn |title=A Jewish Encyclopedia |accessdate=18 shtator 2018 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20180716140644/http://www.jewishencyclopedia.com/articles/174-abbas-samuel-abu-nasr-ibn |archivedate=16 korrik 2018 |url-status=dead |access-date=18 shtator 2018 |archive-date=16 korrik 2018 |archive-url=https://web.archive.org/web/20180716140644/http://www.jewishencyclopedia.com/articles/174-abbas-samuel-abu-nasr-ibn }}</ref> Ai u lind në vitin 1130 në një familje [[Çifutët|jehude]], dhe e fshehu konvertimin e tij në Islam për shumë vite, pasi pati frikë se kjo do të kishte zemëruar babain e tij, pastaj haptazi përqafoi Islamin më 1163 pasi pa në ëndërr që do t'i tregonte për konvertimin e tij.<ref>[http://new.math.uiuc.edu/im2008/rogers/algebra.html UIMATH: Islamic Mathematics (Algebra)]</ref> Babai i tij ishte rabin nga Maroku.<ref>Medieval Cultures in Contact, By Richard Gyug, pg. 123</ref>
 
==Matematikë==