Dallime mes rishikimeve të "Erich Kästner"

362 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
[[Figura:ErichKästner.jpg|Erich Kästner]]
{{Infobox shkrimtar
| emri = Erich Kästner
| foto = [[Figura:ErichKästner.jpg|Erich Kästner200px]]
| titulli =
| emri i lindjës = Erich Kästner
| ditëlindja = [[23 shkurt]] [[ 1899 ]]
| vendlindja = [[Dresden]]
| ditëvdekja = [[29 korrik]] [[1974]]
| vendvdekja = [[München]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = [[Gjermani|Gjerman]]
| zhanri = novelist, autor librash për fëmij dhe të rritur
| webfaqja =
}}
 
'''Erich Kästner''' ([[ sq.]] Erih Kestner) u lind më [[23 shkurt]] 1899 në [[Dresden]] dhe vdiq më [[29 korrik]] 1974 në [[München]] ([[Gjermani]]). Ishte shkrimtar, skenarist dhe kabaretist gjerman. Ai ishte i njohur për stilin e të shkruarit me humor, për poezit e tij bashkëkohore si dhe për një numër të madh të librave për fëmijë.
901

edits