Dallime mes rishikimeve të "Festivali Evropian i Këngës 2022"

ska përmbledhje të redaktimeve
| Blue =
}}
'''Festivali Evropian i Këngës 2022''' do të jetë edicioni i 66 -të i [[Festivali Evropian i Këngës|Festivalit Evropian të Këngës]]. Do të mbahet në [[Pala Alpitour]] në [[Torino]], Itali, pas fitores së shtetit në [[Festivali Evropian i Këngës 2021|Festivalin e vitit 2021]] me këngën "[[Zitti e buoni]]" nga [[Måneskin]]. I organizuar nga [[Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve|Unioni Evropian i Transmetuesve]] (EBU) dhe transmetuesi pritës [[RAI|Radiotelevisione italiana]] (RAI), festivali do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 10 dhe 12 maj, dhe një finale më 14 maj 2022.<ref name="host city">{{Cite web|date=2021-10-08|title=Turin, Italy, to host the 66th Eurovision Song Contest in May 2022|trans-title=Torino, Itali, do ta organizojë Festivalin e 66-të Evropian të Këngës në maj 2022|url=https://eurovision.tv/story/turin-to-host-eurovision-2022|url-status=live|access-date=2021-10-08|website=Eurovision.tv|publisher=European Broadcasting Union (EBU)|language=en}}</ref> Kjo do të jetë hera e tretë që [[Italia në Festivalin Evropian të Këngës|Italia]] e organizon konkursin (pasi kishte organizuar më parë [[Festivali Evropian i Këngës 1965|edicionin 1965]] në [[Napoli]] dhe [[Festivali Evropian i Këngës 1991|atë 1991]] në [[Roma|Romë]]), si dhe ngjarja e parë e EBU-së që mbahet në vend që nga edicioni i fundit i ''Jeux Sans Frontières'' në vitin 1999.
== Lidhje të jashtme ==
{{Commonscat}}{{Eurovizioni}}{{Festivali Evropian i Këngës}}