Ndryshimi mes inspektimeve të "Sanxhaku"

1 byte removed ,  13 vjet më parë
v
Ndryshimet e Dan u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Bet 0.
v
v (Ndryshimet e Dan u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Bet 0.)
'''Sanxhaku''' është njësi administrative e [[Perandoria Osmane|perandorisë Osmane]] si dhe perandorive e shteteve të tjera islamike. Sanxhaku është një nivel më i lartë se [[nahijanahia]] dhe një më poshtë se [[vilajeti]].
 
Sanxhaku është një territor i veçantë administrativ. Në aspektin ushtarak emri "Sanxhak" do të thotë " Flamur". Gjatë sundimit otoman emri Sanxhak ka nënkuptuar territor ushtarak. Më vonë ka paraqitë territor i shkalles së dytë pas Vilajetit apo Pashallëkut.