Dallime mes rishikimeve të "Alexander Schallenberg"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
'''Alexander Georg Nicolas Christoph Wolfgang Tassilo Schallenberg''' (lindur më 20 qershor 1969) është një diplomat, jurist dhe politikan austriak që shërben si kancelar i Austrisë që nga 11 tetori 2021. Anëtar i [[Partia e Njerëzve të Austrisë|Partisë Popullore Austriake]] (PVP), ai më parë shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme në qeverinë e dytë të [[Sebastian Kurz]].
 
Anëtar i familjes fisnike Schallenberg dhe i diplomuar në [[Kolegji i Evropës|Kolegjin e Evropës]],<ref name="nzz">{{Cite news|title=Österreichs neuer Kanzler Alexander Schallenberg: Diplomat, Adliger und Kurz-Vertrauter mit Schweizer Wurzeln|language=de|trans-title=Kancelari i ri i Austrisë Alexander Schallenberg: diplomat, fisnik dhe i besuar i Kurz-it me rrënjë zvicerane|work=[[Neue Zürcher Zeitung]]|url=https://www.nzz.ch/amp/international/oesterreichs-kanzler-schallenberg-diplomat-und-kurz-vertrauter-ld.1649700|url-status=live|access-date=12 October 2021}}</ref> Schallenberg ishte një diplomat, i cili u bë mentor i Kurz kur ky i fundit u bë Ministër i Jashtëm. Kurz e emëroi atë si drejtor të planifikimit strategjik të politikës së jashtme dhe shef i departamentit evropian.<ref name="diewelt">{{Cite news|last=Schiltz|first=Christoph B.|date=12 October 2021|title=Der Lehrmeister übernimmt|language=de|work=[[Die Welt]]|url=https://www.welt.de/politik/ausland/article234353660/Alexander-Schallenberg-Der-Lehrmeister-als-Wiens-neuer-Regierungschef.html|access-date=12 October 2021}}</ref> Schallenberg iu bashkua kabinetit si Ministër i Jashtëm në vitin 2019. Pasi Kurz njoftoi dorëheqjen e tij në pritje më 9 tetor 2021, Schallenberg u propozua nga PVP për ta zëvendësuar atë në postin e [[Kancelari i Austrisë|Kancelarit të Austrisë]].<ref name="auto">{{Cite web|title=Sebastian Kurz "macht Platz" und zieht sich als Kanzler zurück|url=https://www.derstandard.at/story/2000130311035/nach-juengsten-enthuellungen-sebastian-kurz-vor-rueckzug-als-kanzler|access-date=9 October 2021|website=DER STANDARD|language=de-AT}}</ref> Qeveria Schallenberg bëri betimin më 11 tetor 2021.<ref>{{Cite web|date=10 October 2021|title=AVISO: Morgen, 13:00 Uhr: Ernennung und Angelobung von Bundeskanzler Alexander Schallenberg durch Bundespräsident Alexander Van der Bellen|url=https://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20211010_OTS0036/aviso-morgen-1300-uhr-ernennung-und-angelobung-von-bundeskanzler-alexander-schallenberg-durch-bundespraesident-alexander-van-der-bellen|access-date=10 October 2021|website=ots.at|language=de}}</ref>
 
== Sfondi dhe familja ==