Dallime mes rishikimeve të "Pala Alpitour"

926 bytes added ,  1 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Pala Alpitour")
 
{{Infobox venue
| name=Pala Alpitour
| image= Pala-alpitour-illus.jpg
| former names=PalaOlimpico (2005–2014)
| location=Corso Sebastopoli 123, [[Torino]], [[Itali]]
| coordinates= {{coord|45|02|30|N|7|39|08|E|type:landmark|display=inline,title}}
| opened=13 dhjetor 2005
| construction_cost=111 milionë $
| owner= Qyteti i Torinos
| architect=[[Arata Isozaki]], [[Pier Paolo Maggiora]], Marco Brizio
| tenants=
| seating_capacity=14,350 ([[ice hockey]])<br>16,600 ([[basketboll]])<br>15,800 ([[volejboll]])<ref name="Euroleague">[http://www.euroleague.net/news/i/67119/180 Euroleague Final Four bound for Turin, Italy in 2011!]</ref><br>15,657 (skena qendrore)<br>13,347 (skena fundore)<ref name="concert capacity of Pala Alpitour">[http://www.lastampa.it/2015/06/16/cronaca/il-palaalpitour-larena-pi-grande-ditalia-JcxFCTkuXuF0DGjcf6ScwI/pagina.html Pala Alpitour is Italy's largest arena (article in Italian)]</ref>
}}
'''Pala Alpitour''' (fillimisht '''Palasport Olimpico''', e shkurtuar në '''PalaOlimpico'''), e njohur edhe si '''PalaIsozaki''', është një arenë e brendshme e shumëqëllimshme e vendosur në rrethin Santa Rita të [[Torino|Torinos]], [[Italia|Itali]]. Ndodhet disa metra në lindje të Stadiumit Olimpik. Arena ka një kapacitet prej 12,350 ulësesh kur është e konfiguruar për hokej mbi akull, dhe është arena më e madhe sportive e mbyllur në Itali. Arena u ndërtua fillimisht me një kosto prej 87 milionë €, për [[Lojërat olimpike dimërore 2006|Lojërat Olimpike Dimërore 2006]], dhe së bashku me Torino Esposizioni, ajo priti ngjarjet e hokeit mbi akull.