Dallime mes rishikimeve të "Ejaleti i Janinës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: parapamje|240px|Harta e Ejaletit të Janinës në vitet 1850 '''Ejaleti i Janinës''' (Turqishtja osmane: ایالت یانیه ''Eyālet-i Yānyâ'') ishte një njësi territoriale administrative e Perandorisë Osmane e vendosur në territorin e Shqipërisë së sotme jugore, Greqisë qendrore dhe veriore. Janina ishte qendra e saj administrative. Në periudhën...)
 
vNo edit summary
 
[[Skeda:Yanina Eyalet, Ottoman Balkans 1850s.png|parapamje|240px|Harta e Ejaletit të Janinës në vitet 1850]]
'''Ejaleti i Janinës''' ([[Turqishtja osmane]]: ایالت یانیه ''Eyālet-i Yānyâ'') ishte një [[Ejaleti|njësi territoriale administrative]] e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] e vendosur në territorin e [[Shqipëria|Shqipërisë]] së sotme jugore, [[Greqia|Greqisë]] qendrore dhe veriore. [[Janina]] ishte qendra e saj administrative. Në periudhën 1788-1822 [[Ali Pashë Tepelena]], [[Sanxhakbeu|sanxhakbeu]] i [[Tërhalla|Tërhallës]], mori kontrollin mbi Janinën dhe pasi regjistroi shumicën e brigandëve vendas nën flamurin e tij, përfitoi nga një qeveri e dobët osmane për të fituar kontrollin mbi Ejaletin e Janinës dhe pjesën më të madhe të Shqipërisë dhe Greqisë kontinentale , duke e shndërruar atë në pashallëk gjysmë autonom të Janinës. Pasi u vra në vitin 1822 Perandoria Osmane rivendosi Ejaletin e Janinës që ekzistonte deri në krijimin e [[Vilajeti i Janinës|Vilajetit të Janinës]] në vitin 1867.
 
[[Janina]] ishte qendra e saj administrative. Në periudhën 1788-1822 [[Ali Pashë Tepelena]], [[sanxhakbeu]] i [[Tërhalla|Tërhallës]], mori kontrollin mbi Janinën dhe pasi regjistroi shumicën e brigandëve vendas nën flamurin e tij, përfitoi nga një qeveri e dobët osmane për të fituar kontrollin mbi Ejaletin e Janinës dhe pjesën më të madhe të Shqipërisë dhe Greqisë kontinentale , duke e shndërruar atë në [[Pashallëku|pashallëk]] [[Pashallëku i Janinës|gjysmë autonom të Janinës]]. Pasi u vra në vitin 1822 Perandoria Osmane rivendosi Ejaletin e Janinës që ekzistonte deri në krijimin e [[Vilajeti i Janinës|Vilajetit të Janinës]] në vitin 1867.
 
== Ndarjet administrative ==
# [[Sanxhaku i Beratit]]
# [[Sanxhaku i Gjirokastrës|Sanxhaku]] i [[Gjirokastra|Arghiri]] (Ergiri)
# [[Sanxhaku i Janinës]]
# Sanxhaku i [[Narta|Nartës]]