Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

6 bytes removed ,  1 vit më parë
→‎top: Përditësim i stampës "Infobox aktor", zëvendësova: | emri → | name (2), | foto → | image, | webfaqja → | website, | vendlindja → | birth_place, | vendvdekja → | death_place, Infobox aktor → duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(→‎top: Përditësim i stampës "Infobox aktor", zëvendësova: | emri → | name (2), | foto → | image, | webfaqja → | website, | vendlindja → | birth_place, | vendvdekja → | death_place, Infobox aktor → duke përdorur AWB)
{{Infobox aktorperson
| emriname = Vivien Leigh
| fotoimage = [[Skeda:Vivien Leigh Scarlet.jpg|250px]]
| titullititle = Vivien Leigh, në kulmin e famës së saj
| emriname i vërtetë = Vivian Mary Hartley
| ditëlindjabirth_date = [[5 nëntor]] [[1913]]
| vendlindjabirth_place = Darjeeling, Bengal Perendimor, India Britanike
| ditëvdekjadeath_date = [[8 korrk]] [[1967]]
| vendvdekjadeath_place = [[Londër]] [[Angli]]
| role të shquar =
| rroga =
| filma të shquar =
| gjatësiaheight =
| pseudonimi =
| bashkëshort = Herbert Leigh Holman (1932-1940) <br /> [[Laurence Olivier]] (1940-1960)
| nacionalitetinationality = angleze
| webfaqjawebsite =
}}
'''Vivien Leigh''' (Darjeeling, [[Indi]], [[5 nëntor]] [[1913]] - [[Londër]], [[8 korrik]] [[1967]]), aktore [[angleze]] e teatrit dhe e filmit. Ishte fituese e dy [[Oscar]]ëve për role të përfaqësuara nga shtresa e lartë nga [[Amerika e Jugut]], Scarlett O'Hara në ''[[Gone with the Wind (film)|Iku bashkë me erën (1939)]] dhe Blanche DuBois në [[Tramvaji i quajtur dëshirë]]. Ishte edhe aktore e suksesshme e teatrit, a shpeshherë aktroi me bashkëshortin e vett, [[Laurence Olivier|Laurensë Olivierin]], I cili bëri regjinë e disa shfaqjeve të saja. Gjatë karrierës së vetë tridhjetëvjeçare, muar pjesë me rolet në komeditë e Noela Cowardit dhe [[George Bernard Shaw|Gjorgj Bernard Shout]] deri tea to klasike, të personazheve [[William Shakespeare|shekspiriane]] si që janë [[Ofelia]], [[Kleopatra]], [[Juliet Capulet|Zhyljeta]] dhe [[Macbeth (personazh)|Lady Macbeth]].