Dallime mes rishikimeve të "Mikroskopi"

1.966 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketa: Undo
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Mikroskopi eshte i rendesishem sepse mund te shikojmë bakterjet
'''Mikroskopi''' (nga [[Greqishtja|greq.]] ''μικρόν'',micron = i vogël + ''σκοπεῖν'', skopin = vështroj) është një paisje optike. I zmadhon objektet tejet të vogla dhe që nuk mund të shihen nga syri i njeriut. [[Shkenca]] që merret me hulumtimin e objekteve të imta quhet [[Mikroskopia|mikroskopí]], dhe emërtimi '''mikroskopik''' do të thotë tejet i vogël, shumë i imët, që kërkon një mikroskop për t´u shqyrtuar.
 
Konsiderohet se mikroskopin e parë, e zbuluan vëllezërit holandez Zaharjas dhe Hanes Jansenne nga fundi i shekullit XVI, por ata nuk ia dhanë emrin mikroskop. Këtë e bëri disa kohë më vonë italiani Xhovani Faber në vitin 1625. Persosjes së mëtejme i ndihmoi holandezi Antonius Van Levenhuk(1632-1723). Duke u marrë me gdhendjen e thjerrëzave ai konstruktoi një numër të konsiderueshëm mikroskopësh. Në këtë mënyrë ai për herë të parë vështroi mikroorganizmat, bakteriet, këpurdhat në ambiente të ndryshme si uji i shiut, pështyma, jashtëqitja etj. Njëkohësisht ai vërejti edhe rruzat e kuqe të gjakut, qelizat dhe spermatozoidet. Mikroorganizmat e zbuluar Levenhuku i vizatoi me kujdes dhe ia dergoi Akademisë Mbreterore në Londër. Mikroskopi i cili përdoret sot u paraqit nga fundi i shekullit XIX me përsosjen graduale të sistemit të tij mekanik dhe optik.
 
Ekzistojn dy lloje te mikroskopave me fushë te ndriçuar dhe elektronik.
Sot, per nevojat hulumtuese ne mikrobiologji shfrytëzohen gjashte tipe te mikroskopave pesë prej të cilëve janë me fushë të ndriçuar. Zmadhimi i figurave behet nepermjet sistemit te thjerrezave optike dhe rrezeve të drites, ndersa i gjashti eshte miroskop elektronik i cili ne vend te drites natyrore shfrytezon tufe elektronesh me gjatesi valesh te shkurta. Prej ketyre mikroskopave permendim :
 
# Mikroskopi me fushë të ndriçuar
# Mikroskopi me fushë të errët të të parit
# Mikroskopi ultra violet
# Mikroskopi floreshent
# Mikroskopi në fazë kontraste
# Mikroskopi elektronik
 
=== Mikroskopi optik ===
Anonymous user