Dallime mes rishikimeve të "Spies in Disguise"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*\|\s*language\s*=\s*)anglisht(\s*[\|\}]) +\1en\2))
v
Filmi iu kushtua kujtimit të Joe Kwong, i cili ishte një punonjës në [[Walt Disney Animation Studios|Disney Feature Animation]] si animator/modelues nga viti 1996 deri më 2010 dhe si një artist i manipulimit në Blue Sky Studios i cili vdiq para se të dilte ky film.
 
== Përmbajtja ==
Lance Sterling, një agjent i fshehtë kokëfortë i N.B.U.V. (Nderi, Besimi, Uniteti dhe Vlera), dërgohet për të rimarrë një dron sulmues nga tregtari japonez i armëve Katsu Kimura në Japoni. Sapo të arrijë blerësi, terroristi i rritur në mënyrë kibernetike, Killian, Sterling hyn kundër urdhrave të drejtoreshës së N.B.U.V. Joy Jenkins,dhe mund Kimura dhe bandën e tij dhe arrin të shpëtojë me çantën që përmban dronin. Sterling kthehet në selinë e N.B.U.V. për t'u përballur me Walter Beckett, një i diplomuar shoqërisht i paaftë në [[Massachusetts Institute of Technology|MIT]] dhe shkencëtar i ri i dëbuar, për pajisjen e armëve jo vdekjeprurëse në kostumin e tij. Walter përpiqet të bindë Sterling se ka një mënyrë më paqësore për të shpëtuar botën, por Sterling e pushon nga puna para se të shpjegojë shpikjen e tij të fundit: "fshehja biodinamike".
 
Sterling zbulon se çanta është bosh dhe përballet me Marcy Kappel, një agjente e punëve të brendshme, e cila zbulon pamjet e Sterling (në fakt Killian me një maskim holografik) duke u larguar me dronin, duke e etiketuar atë si një tradhtar. Sterling ikën nga N.B.U.V. dhe vendos të gjurmojë Walterin për ta ndihmuar atë të zhduket. Ndërkohë, Killian depërton në vendin e fshehtë të armëve të N.B.U.V.
 
Ndërsa kërkon shtëpinë e Walterit për shpikjen e tij, Sterling gëlltit përbërjen dhe shndërrohet në një pëllumb duke kaluar në "[[Kromotripsis|kromotripsis]]". Para se Walter dhe Sterling të vendosin se çfarë të bëjnë tjetër, Marcy dhe agjentët e tjerë të N.B.U.V. ndjekin dyshen nëpër qytet, por dyshja ikin me makinën spiune të Sterling. Të dy gjurmojnë Kimura në një vendpushim në [[Playa del Carmen]], Meksikë. Atje, ata mësojnë për vendndodhjen e Killian në [[Venecia|VeneciaVenediku]], [[Itali]] para Marcy dhe N.B.U.V. mund t'i kapë përsëri.
 
Duke mbërritur në Venecia[[Venedik]], Walter ballafaqohet me N.B.U.V., të cilët nuk janë në dijeni për gjendjen e Sterling. Duke zbuluar se ajo di për Wendy, nënën e Walter, e cila ishte një oficere policie që vdiq në detyrë, Marcy përpiqet ta bindë atë që të ndihmojë në dorëzimin e Sterling, por Walter refuzon. Papritur, një dron shpërqendron N.B.U.V. dhe lejon Walter dhe Sterling të ikin. Të dy zbulojnë dronin që mbante N.B.U.V. bazën e të dhënave të agjentëve, dhe Walter arrin ta marrë atë. Sidoqoftë, Killian shfaqet, merr bazën e të dhënave dhe përgatitet të vrasë Walter. Me ndihmën e qindra pëllumbave në zonën përreth, ata shpërqendrojnë Killianin dhe ikin. I maskuar edhe një herë si Sterling, Killian shpëton nga N.B.U.V., duke tronditur dyshimet e Marcy për Sterling pasi ajo e pa atë me një dorë roboti.
 
Ndërsa ishte nën ujë në një nëndetëse, Walter zbulon se ai mbolli një pajisje gjurmuese në Killian dhe e vendos atë në objektin e armëve. Walter arrin të përsosë antidotin dhe me sukses e kthen përsëri njeriun Sterling. Duke arritur në strehën e Killian, Sterling është i shqetësuar për sigurinë e Walter dhe e dërgon atë në nëndetëse. Pasi hyn brenda, Sterling përballet me Killian, por rrëzohet dhe kapet pasi Killian zbulon se ai ka prodhuar në masë qindra dronë për të synuar të gjithë në agjenci duke përdorur bazën e të dhënave si hakmarrje për vrasjen e ekuipazhit të tij në një mision të kaluar të udhëhequr nga Sterling. Duke vërejtur Walterin që kthehej në nëndetëse, Killian e shkatërron atë; pa dijeninë e tyre, Walter mbijeton me ndihmën e një prej shpikjeve të tij, përqafimit me inflacion.
Pavarësisht shpëtimit të botës, Sterling - prapa në formën e tij njerëzore - dhe Walter pushohen nga puna për mosbindje. Sidoqoftë, ata shpejt punësohen përsëri nga N.B.U.V. siç mund të mësonte agjencia nga mënyrat më paqësore të Walterit për të trajtuar zuzarinë.
 
== Dublimi ==
* [[Will Smith]] si Lance Sterling, "spiuni më i mrekullueshëm në botë," i cili transformohet në pëllumb nga Walter.
* [[Tom Holland]] si Walter Beckett, një gjeni shkencor i paaftë shoqërisht, i cili u diplomua nga [[Massachusetts Institute of Technology|MIT]] në moshën 15 vjeç dhe harton pajisje. Ai e kthen Sterlingun në një pëllumb me një shpikje të tij të re. Por tani duhet të ndihmojë Sterling të kthehet në formën e tij njerëzore.
* [[:ko:소연 (성우)|So Youn]] dhe [[Jang Min-hyuk]] si Soo-min dhe Joon, protagonista të serialit dramë korean, ku Walter është tifoz i filmit.
 
== Referimet ==
{{reflist}}