Dallime mes rishikimeve të "Rajoni Kurdistan"

→‎top: Përditësim i stampës "Infobox vendbanim" duke përdorur AWB
vNo edit summary
(→‎top: Përditësim i stampës "Infobox vendbanim" duke përdorur AWB)
<!-- Nuk e dija cilën stampë ta përdori, kështu që nëse mendoni që kjo stampë është gabim, jeni të lirë ta ndryshoni. -->
{{Infobox vendbanimsettlement
|Emri name = Rajoni Kurdistan
|Emri name në gjuhën vendase = Herêma Kurdistanê <br/> ھەرێمی کوردستان‎
|Gjuha vendase = [[Gjuha kurde|Kurdisht]]
|Lloji i vëndbanimitsettlement_type = [[Shteti federativ|Rajoni autonom]] i [[Iraku]]t
|Flamuri_figura image_flag = Flag of Kurdistan.svg
|Flamuri_artikulli flag_link = [[Flamuri i Kurdistanit]]
|Stema_figura image_seal = Coat of Arms of Kurdistan.svg
|Stema_artikulli flag_seal = [[Stema e Kurdistanit]]
 
<!--Administrimi territorial-->
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 41,220
|Popullsia population_total = 7,222,747<ref>{{cite web |title=Demographic Survey - Kurdistan Region of Iraq |url=https://reliefweb.int/sites/reliefweb.int/files/resources/KRSO_IOM_UNFPA_Demographic_Survey_Kurdistan_Region_of_Iraq.pdf |publisher=Relief Web |language=en |access-date=30 gusht 2019 |date=korrik 2018}}</ref>
|Popullsia_viti population_total_viti = 2018
 
<!-- Të dhëna të tjera -->
 
<!--Harta-->
|Harta_foto image_map = Iraqi Kurdistan in Iraq (de-facto and disputed hatched).svg
|Harta_foto_shënimi image_map_shënimi = Rajoni i Kurdistanit në të kuqe të errët. [[Territoret e diskutueshme të Irakut Verior|Territoret e diskutueshme]] të kontrolluara nga qeveria federale irakiane me të kuqe të çelët
}}
'''Rajoni Kurdistan''' ([[Gjuha kurde|Kurdisht]]: ھەرێمی کوردستان‎, ''Herêma Kurdistanê'') është një [[Ndarja administrative autonome|rajon autonom]] në [[Iraku]]n verior që përfshin katër [[Guvernoratët e Irakut|guvernoratët]] me shumicë [[Kurdët|kurde]]: [[Guvernorati Dohuk|Dohuk]], [[Guvernorati Erbil|Erbil]], [[Guvernorati Halabja|Halabja]] dhe [[Guvernorati Sulejmanije|Sulejmanije]] dhe kufizohen me [[Irani]]n, [[Siria|Sirinë]] dhe [[Turqia|Turqinë]]. Rajoni i Kurdistanit përfshin pjesën më të madhe të [[Kurdistani Irakian|Kurdistanit Irakian]], por përjashton [[Territoret e diskutueshme të Irakut Verior|territoret e diskutueshme të Irakut Verior]], të kontestuara midis [[Qeveria Rajonale e Kurdistanit|Qeverisë Rajonale të Kurdistanit]] dhe qeverisë qendrore të Irakut në Bagdad që kur u realizua autonomia kurde në vitin 1992, pas [[Lufta e Gjirit|Luftës së Gjirit]]. [[Parlamenti i Rajonit të Kurdistanit]] ndodhet në [[Erbili|Erbil]], por kushtetuta e Rajonit të Kurdistanit shpall qytetin e diskutuar të [[Kirkuk]]ut si kryeqytetin e Rajonit të Kurdistanit. Qyteti më i madh është [[Sulejmanije]].