Dallime mes rishikimeve të "Elipsoidi"

151 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Elipsoidi''' është [[Sipërfaqja e gradës së dytë|sipërfaqe e gradës së dytë]] që përcaktohet me ekuacioni në formën kanonike:<ref name=IDMatIII>[[Ismet Dehiri]] : [[Matematika I dhe II 1979|Matematika I dhe II]]. Prishtinë, 1979</ref>
<math> {{x^2}\over a^2 } + {{y^2}\over b^2 }+{{z^2}\over c^2 }=1 </math>
Përndryshe bashkësia e këtyre [[pika]]ve merret si [[trupat gjeometrik|trup gjeometrik]] që i ngjanë [[sfera|sferës]] së shtypur në pole.
{{mate-cung}}
 
==Burimi i të dhënave==
<references />
[[Category:Matematikë]]