Dallime mes rishikimeve të "Shqip.com"

1 byte added ,  2 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Medumi është bërë i njohur dhe ka pasur një hyrje të shpejt në tregun medial në Kosovë, pasi menjëherë pas fillimit të funksionimit ka prodhuar një nga hulumtimet më të mëdha në Kosovën e pasluftës “[https://shqip.com/tag/inteligjenca-e-zhvatjes/ Dosja Inteligjenca e Zhvatjes]”.
 
Përmes këtij hulumtimi nga ekipi i mediumit “[https://shqip.com/shenjester/ n’Shënjestër]” janë zbuluar skandale brenda sistemit të Drejtësisë në Kosovë. Pas hulumtimit është shkarkuar drejtori i Agjencisë Shtetërore – Njësisë së Inteligjencës Financiare, Dardan Nuhiu <ref>{{Cite news|title=Rreth Shqip.com|language=sq|work=shqip.com|url=https://shqip.com/rreth-shqip-com/|url-status=live|access-date=2021-09-07}}</ref>, ka dhënë dorëheqje gjykatës i krimeve të rënda dhe anëtari i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Driton Muharremi<ref>{{Cite news|date=2021-08-06|title=Driton Muharremi jep dorëheqje nga pozita e anëtarit në KGJK|language=sq|url=https://www.gazetaexpress.com/driton-muharremi-jep-doreheqje-nga-pozita-e-anetarit-ne-kgjk1/|access-date=2021-09-07}}</ref> dhe ka filluar rast hetimi kundër prokurores së krimeve të rënda në Prishtinë, Shemsije Asllani<ref>{{Cite news|date=2021-08-04|title=Këshilli Prokurorial parashtron kërkesë për inicim të procedurës disiplinore ndaj prokurores Shemsije Asllani|language=sq|url=https://kallxo.com/lajm/keshilli-prokurorial-parashtron-kerkese-per-inicim-te-procedures-disiplinore-ndaj-prokurores-shemsije-asllani/|access-date=2021-09-07}}</ref>. “Dosja Inteligjenca e Zhvatjes” ka zbuluarpublikuar edhepretendimet njëpër rrjet gazetarëshgazetarë që prodhojnë lajme me pagesë dhe të porositura.
 
Menjëherë pas publikimeve të Shqip.com ka filluar edhe një hetim nga Prokuroria Speciale në Kosovë për të hetuar zyrtarët e korruptuar në sistemin e drejtësisë.