Dallime mes rishikimeve të "Elipsoidi"

44 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Figura:Elipsoide.png|thumb|Hiperboloidi]]
'''Elipsoidi''' është [[Sipërfaqja e gradës së dytë|sipërfaqe e gradës së dytë]] që përcaktohet me ekuacioni në formën kanonike:<ref name=IDMatIII>[[Ismet Dehiri]] : [[Matematika I dhe II 1979|Matematika I dhe II]]. Prishtinë, 1979</ref>
<math> {{x^2}\over a^2 } + {{y^2}\over b^2 }+{{z^2}\over c^2 }=1 </math>