Dallime mes rishikimeve të "Hasan Labi bën dyfek"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Pp)
v
 
{{Pp}}
'''Hasan Labi bën dyfek''' eshte nje kenge popullore polifonike qe u kendohet kryengritesve.
 
== '''Teksti''' ==
 
== '''Teksti''' ==
* [[Zylyftar Poda]] dergoi
* Çdo [[Kazaja|kaza]] e lajmëroi
* Hasan Labi, kur degjoi
* Per [[Kolonjë]] u nis e shkoi
* Shtate dite e shtate net
* Sa dridhej foshnja ne djep
* [[Kajmekami]], nje manof
* Në [[Korçë]] dergoi per top
* Se me dyfek s'ia del dot
* Hasan Labi trim i rrallë
* Bn dyfek me pashallare
* Nderoi deli [[Gusmar|Gusmarë]]ë
* Vrau nente [[zabit]]llare
* Nuk dihet se sa nizame[[nizam]]e
* Ç'u dogj fshati tri [[mëhallë]]
*
* I shkoi ne ndihme Zylyftar Podes ne luften kunder turqve ne Melesine 1831.
*
* 2) Ne Kurvelesh kemi dy figura patriotike me mbiemrin ""Labi"", Hysen Labi ( Hysen Sejdiaj) , i thirrur nga Greket ""Deli Hyso"", nga fshati [[Rexhin]] i Kurveleshit (1814__1844), dhe Hasan Labin (Hasan Gjostoja) nga fshati Gusmare, per te cilin bejne fjale te dyja kenget.
* Thone se Hasan Labi (Gjostoja) u rrethua nga koshallet osmane ne fshatin Kodras te Kolonjes.
* Vellami i tij, Fehim Prodani, i paguar nga osmanet[[osmanët]], i kerkoi Hasanit qe gjoja do behej dorzante per te por, ne te vertet ja kishte me hile.
* Fehimi e qelloi me pushke, Hasani ju pergjigje flak per flake dhe mbeten te dy te vrare.
* 3) Fehim Hasani (Prodani) nga Kolonja ..