Dallime mes rishikimeve të "Protestantizmi"

25 bytes added ,  2 muaj më parë
v
U kthye versioni 2220545 i bërë nga Yllbossi2008 (diskutimet)
(skdjdj)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthye versioni 2220545 i bërë nga Yllbossi2008 (diskutimet))
 
'''Protestantizmi''' është emërtimi i përbashkët i rrymave të ndryshme krishtere, që u shkëputën nga [[kishaKisha Katolike Romake|kisha katolike]] në shek. XVI. [[Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë|Protestantët]] nuk pranojnë [[Papa|Papën]] si kryetar të kishës, kundërshtojnë beqarinë e priftërinjve, janë për ceremoni fetare të thjeshta dhe kundër adhurimit të ikonave. Rrymat kryesore të protestantizmit janë: luteranizmi i përhapur në [[Gjermania|Gjermaninë Veriore]] e në vendet [[Skandinavia|Skandinave]]: kalvinizmi i përhapur në [[Zvicra|Zvicër]] e [[Holanda|Hollandë]] e pjesërisht në [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe Irlandës së Veriut|Britaninë e Madhe]]; anglikanizmi në [[Anglia|Angli]]boll mo.
 
[[Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë|Protestantët]] nuk pranojnë [[Papa|Papën]] si kryetar të kishës, kundërshtojnë beqarinë e priftërinjve, janë për ceremoni fetare të thjeshta dhe kundër adhurimit të ikonave. Rrymat kryesore të protestantizmit janë: luteranizmi i përhapur në [[Gjermania|Gjermaninë Veriore]] e në vendet [[Skandinavia|Skandinave]]: kalvinizmi i përhapur në [[Zvicra|Zvicër]] e [[Holanda|Hollandë]] e pjesërisht në [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe Irlandës së Veriut|Britaninë e Madhe dhe Irlandën e Veriut]]; anglikanizmi në [[Anglia|Angli]].
 
== Linqe të Jashtme ==
* [http://www.zanafilla.com Zanafilla], portal online dhe komunitet me prezencë në rrjetet sociale që promovon vlerat dhe jetën biblike
 
[[Kategoria:Protestantizëm| ]]