Dallime mes rishikimeve të "Teksasi"

8 bytes added ,  6 muaj më parë
→‎top: Përditësim i stampës "Shtetet e SHBA-së", zëvendësova: {{Shtetet e SHBA-së → {{Infobox settlement, |Emri në shqip → |name, |Emri → |native_name, |Flamuri_figura → |image_flag, |Emblema_figur duke përdorur AWB
v (Saklanan gerçekler zhvendosi faqen Texas te Teksasi nëpërmjet përcjellimit: shqip)
(→‎top: Përditësim i stampës "Shtetet e SHBA-së", zëvendësova: {{Shtetet e SHBA-së → {{Infobox settlement, |Emri në shqip → |name, |Emri → |native_name, |Flamuri_figura → |image_flag, |Emblema_figur duke përdorur AWB)
 
{{Infobox settlement
{{Shtetet e SHBA-së
|Emri në shqipname = Teksas
|Emrinative_name = Texas
|Flamuri_figuraimage_flag = Flag of Texas.svg
|Emblema_figuraimage_seal = Seal of Texas.svg
|Pamjeimage_skyline = Texas State Capitol Night.jpg
|Përshkrimi i pamjesimage_caption = Ndërtesa e Parlamentit të Teksasit
|Hartaimage_map = Texas in United States.svg
<!-- Të dhëna kryesore -->
|Nofkanicknames = The Lone Star State
|Motomottos = Friendship (Miqësi)
|Kryeqyteti = [[Austin]]
|Qyteti më i madh = [[Houston]]
|Sipërfaqja renditja = i 2-ti
<!-- Popullsia -->
|Popullsiapopulation_total renditja = i 2-ti
|Popullsiapopulation_total = 25.674.681
|Dendësia = 37.9
<!-- Gjeografia -->
<!-- Të dhëna të tjera -->
|Shkurtimisht = TX
|Faqja Zyrtarewebsite = [http://www.texas.gov/ www.texas.gov]
}}
'''Teksasi''' është një nga 50 shtetet e [[SHBA]]-së. Ai është shteti i dytë më i madh i SHBA-së për nga popullsia dhe sipërfaqja. Teksasi kufizohet nga [[Meksika]] në jug, [[Nju Meksiko]] në perëndim, [[Oklahoma]] në veri, [[Arkanzas]] në verilindje, dhe [[Luiziana]] në lindje. Teksasi ka një sipërfaqe prej 696.200 km², dhe një popullsi në rritje prej 24,7 milion banore. Hjuston është qyteti më i madh në Teksas dhe i katërti më i madh në Shtetet e Bashkuara. Qytetet e tjera kryesore përfshijnë [[Dallas]], [[Fort Worth]],[[San Antonio]], [[El Paso]], dhe [[Austin]]-kryeqyteti i shtetit. Texas është mbiquajtur shteti i Yllit të Vetmuar për ta dalluar Teksasin si një ish republikë e pavarur dhe si një kujtim i luftës për pavarësinë e shtetit nga Meksika. "Ylli i Vetmuar" mund të gjendet në Flamurin e Shtetit të Teksasit dhe në Emblemën e Shtetit të Teksasit.