Dallime mes rishikimeve të "Delaware"

16 bytes added ,  9 muaj më parë
→‎top: Përditësim i stampës "Shtetet e SHBA-së", zëvendësova: {{Shtetet e SHBA-së → {{Infobox settlement, |Emri në shqip → |name, |Emri → |native_name, |Flamuri_figura → |image_flag, |Emblema_figur duke përdorur AWB
v (Olsi zhvendosi faqen Dellëuer tek Delaware)
(→‎top: Përditësim i stampës "Shtetet e SHBA-së", zëvendësova: {{Shtetet e SHBA-së → {{Infobox settlement, |Emri në shqip → |name, |Emri → |native_name, |Flamuri_figura → |image_flag, |Emblema_figur duke përdorur AWB)
{{Infobox settlement
{{Shtetet e SHBA-së
|Emri në shqipname = Dellëuer
|Emrinative_name = Delaware
|Flamuri_figuraimage_flag = Flag of Delaware.svg
|Emblema_figuraimage_seal = Seal of Delaware.svg
|Pamjeimage_skyline = Delaware State Capitol.jpg
|Përshkrimi i pamjesimage_caption = Ndërtesa e Parlamentit të Dellëuer
|Hartaimage_map = Delaware in United States.svg
<!-- Të dhëna kryesore -->
|Nofkanicknames = The First State
|Motomottos = Liberty and Independence
|Kryeqyteti = [[Dover]]
|Qyteti më i madh = [[Wilmington]]
|Sipërfaqja renditja = i 49-ti
<!-- Popullsia -->
|Popullsiapopulation_total renditja = i 7-ti
|Popullsiapopulation_total = 907.135
|Dendësia = 179
<!-- Gjeografia -->
<!-- Të dhëna të tjera -->
|shkurtimisht = DE
|Faqja Zyrtarewebsite = [http://www.delaware.gov/ www.delaware.gov]
}}
 
[[Skeda:Hagley museum.JPG|parapamje|250px|Pamjeimage_skyline nga muzeu '''Hagley''']]
 
'''Delaware''' ([[shqiptimi]]: Dellëueë) është një nga 50 shtetet e [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]], që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Delaware llogaritet si "Shteti i parë", sepse këtu u ratifikua për herë të parë kushtetuta amerikane. Dita e ratifikimit ishte [[7 dhjetor]] [[1787]]. Kryeqyteti i Dellëuer është [[Dover]]. Ai kufizohet në jug dhe perëndim nga [[Maryland]], në verilindje nga [[New Jersey|Nju Xhersi]], dhe në veri nga [[Pennsylvania|Pensilvania]]. Shteti e ka marrë emrin nga Thomas West, Baron i tretë De La Warr, një fisnik anglez dhe guvernatori i parë kolonial i Virxhinias.