Dallime mes rishikimeve të "Korsika"

8 bytes added ,  9 muaj më parë
→‎top: Korrigjim parametrash te stampa "Infobox settlement" duke përdorur AWB
(Përditësim i stampës "Qytet (Sllovenia)" (via JWB))
(→‎top: Korrigjim parametrash te stampa "Infobox settlement" duke përdorur AWB)
| flag_link = Flamuri i Korsikës
| image_seal = Coat of Arms of Corsica.svg
| flag_sealseal_link = Emblema e Korsikës
| seal_size = 80px
| image_skyline =
|PBB/Frymë = 25,523
| website = {{URL|www.corse.fr}}
|Harta mage_map =
<!-- Të dhëna-->
| population_demonym =
| website =
<!--Harta-->
|Harta mage_map = Corse in France.svg
}}
'''Korsika''' ([[Gjuha frënge|fr]]:Corse; {{IPA-fr|kɔʁs|}}; [[Gjuha korsikiane|korsikisht]] dhe [[Gjuha italiane|italisht]]: ''Corsica'') është një ishull në [[Deti Mesdhe|detin mesdhe]] (i katërti më i madh pas [[Sicilia|Sicilisë]], [[Sardenja|Sardenjës]] dhe [[Qiproja|Qiprojës]] njëherit nën administrimin e [[Francë]]s është gjithashtu edhe një [[Rajonet e Francës|rajon i Francës]] i cili përbëhet nga dy departamente [[Corse-du-Sud]] (2A) dhe [[Haute-Corse]] (2B) . Ky ishull i [[Mesdheu]]t u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si ''Ishulli i Bukurisë'' ([[Gjuha frënge|fr]]:''île de Beauté'').