Dallime mes rishikimeve të "Netta Barzilai"

v
Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: Përditësim i stampës "infobox muzikant", zëvendësova: Infobox muzikant → Infobox musical artist duke përdorur AWB)
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
Në Shtator 2017, Barzilai dëgjoi audicionin për sezonin e pesë të ''HaKokhav HaBa'', përzgjedhja kombëtare e Izraelit për [[Festivali Evropian i Këngës|Festivalin Evropian të Këngës]], me "Rude Boy" nga [[Rihanna]]. Pasi mori 82% të votave, ajo përparoi në fazën e dytë të konkursit në të cilën këndoi "Hey Mama" nga [[David Guetta]].<ref>{{Cito web|url=http://wiwibloggs.com/2017/11/01/chen-aharoni-among-qualifiers-episode-2-israels-next-star-eurovision-2018/199307/|title=CHEN AHARONI AMONG QUALIFIERS ON EPISODE 2 OF ISRAEL'S "THE NEXT STAR FOR EUROVISION 2018"|date=1 November 2017|accessdate=1 November 2017|publisher=wiwibloggs.com|language=en}}</ref><ref>{{Cito web|url=https://eurovoix.com/2018/01/05/israel-four-artists-qualify-next-star-2018/|title=Israel: Four Artists Qualify for Next Round of The Next Star 2018|date=5 January 2018|accessdate=5 January 2018|publisher=eurovoix.com|language=en}}</ref> Në shkurt 2018, ajo performoi "Wannabe" nga Spice Girls, dhe megjithëse humbi një duel ndaj Ricky Ben Ari, ajo vazhdoi në fazën tjetër pasi u zgjodh nga gjyqtarët.<ref>{{Cito web|url=https://www.escdaily.com/six-acts-left-israel-final-13th-february/|title=Six acts left in Israel, final on 13th of February|date=8 February 2018|accessdate=8 February 2018|website=escdaily.com|language=en}}</ref>
 
Kënga e fundit që Barzilai interpretoi në konkurs ishte një përzierje e "Gangnam Style" nga [[PSY|Psy]] dhe "Tik Tok" nga [[Kesha]]. Pasi mori 210 pikë nga gjyqtarët dhe audienca, Barzilai fitoi vendin e parë dhe të drejtën e përfaqësimit të Izraelit në Eurovision.<ref>{{Cite news|url=https://eurovision.tv/story/netta-barzilai-to-represent-israel-in-eurovision-2018|title=Netta Barzilai to represent Israel in Lisbon!|last=|date=13 February 2018|work=Eurovision.tv|language=en}}</ref><ref>{{Cito web|url=http://wiwibloggs.com/2018/02/13/israel-netta-barzilai-wins-next-star-eurovision-2018/216275/|title=Israel: Netta Barzilai wins 'The Next Star for Eurovision 2018'|date=13 February 2018|publisher=Wiwibloggs|last=Kavaler|first=Ron|language=en}}</ref><ref>{{Cito web|url=https://eurovoix.com/2018/02/13/israel-netta-barzilai-eurovision-2018/|title=Israel: Netta Barzilai to Eurovision 2018|date=13 February 2018|publisher=Eurovoix|last=Farren|first=Neil|language=en}}</ref>
 
=== Festivali Evropian i Këngës 2018 ===