Liberalizmi shoqëror: Dallime mes rishikimesh

v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
Rreshti 1:
'''Liberalizmi Social''' (i njohur edhe si liberalizmi '''modern''' ose '''liberalizmi i barazisë''') është një ideologji politike dhe një shumëllojshmëri e [[liberalizmi]] që kërkon një ekonomi të tregut dhe zgjerimin e të drejtave politike dhe civile , ndërsa gjithashtu duke besuar se roli legjitim i [[Qeveria|qeverisë]] përfshinë adresimin e çështjet sociale dhe ekonomike të tilla si [[varfëria]], kujdesit shëndetësor dhe [[Arsimi|arsimit]].<ref>{{Cito web|url=http://www.newstatesman.com/uk-politics/2010/07/social-liberalism-hobhouse|title=The origins of social liberalism|date=12 July 2010|publisher=''[[New Statesman]]''|last=John Derbyshire|access-date=24 tetor 2018|archive-date=22 dhjetor 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20151222122744/http://www.newstatesman.com/uk-politics/2010/07/social-liberalism-hobhouse|url-status=dead}}</ref>
 
Sipas liberalizmit social, e mira e komunitetit shihet si harmonike me lirinë e individit. Politikat e liberaleve social janë miratuar gjerësisht në shumë vende kapitaliste të botës, sidomos pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë Botërore]]. Idetë<fontspan colorstyle="color:#0645ad;"> </fontspan>e liberalëve social dhe të partive kanë tendencë të jenë të konsiderohen si qendër apo të qendrës së majtë. Social liberalët ose e shohin veten si [[Socialdemokracia|socialdemokratët]] ose si zënë në rrugë mes socialdemokratët dhe liberalët klasikë.
 
Termi "sociale liberalizmi" është përdorur për të dalluar atë nga liberalizmi klasik, i cili dominohej politikisht dhe ekonomikisht menduar për disa vite deri social liberalizmi u degëzuar jashtë nga ajo, për rreth [[Depresioni i madh|Depresionit të Madh]].<sup class="cx-segment-block"><span title="Modern liberalism in the United States" rel="mw:WikiLink" href="//en.wikipedia.org/wiki/Modern_liberalism_in_the_United_States" class=""><nowiki>[13]</nowiki></span></sup><sup class="cx-segment-block"><span title="Modern liberalism in the United States" rel="mw:WikiLink" href="//en.wikipedia.org/wiki/Modern_liberalism_in_the_United_States" class=""><nowiki>[14]</nowiki></span></sup> Në politiken Amerikane përdorimit, termi "sociale liberalizmi" që përshkruan progresive qëndrime mbi socio-politike për çështje si [[Dështimi i zhvillimit të fetusit|aborti]], martesën e të njëjtit seks ose kontrollin e armëve në krahasim me "sociale konservatorizmi". Social liberal në këtë kuptim mund të mbajë ose më shumë interventionist, "liberale" ose "konservatore" të pikëpamjeve mbi politikën fiskale.<ref>{{Cite book|title=The Red and the Blue: A Divided America|last=Chideya|first=Farai|work=Trust: Reaching the 100 Million Missing Voters and Other Selected Essays|publisher=Soft Skull|year=2004|page=34}}</ref>