Dallime mes rishikimeve të "François Boucher"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Krijuar nga përkthimi i faqes "François Boucher")
 
vNo edit summary
== Biografia ==
Lindur në [[Parisi|Paris]], Boucher ishte djali i një piktori më pak të njohur Nicolas Boucher, i cili i dha atij trajnimin e tij të parë artistik. Në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare, një pikturë e Boucher u admirua nga piktori François Lemoyne . Lemoyne më vonë caktoi Boucherin si nxënës të tij, por pas vetëm tre muajsh, ai shkoi të punonte për gdhendësin Jean-François Cars . <ref name="Oxford">Alastair Laing. "Boucher, François." Grove Art Online. Oxford Art Online. Oxford University Press. Web. 16 June 2016</ref>
[[Skeda:Marie-Jeanne_Buzeau_by_Alexandre_Roslin.jpg|majtas|parapamje|266x266px| ''Portreti i Marie-Jeanne Buzeau, gruaja e Boucher'' nga Alexander Roslin]]
Në vitin 1720, ai fitoi çmimin elitar Grand Prix de Rome për pikturë, por nuk e shfrytëzoi mundësinë për të studiuar në Itali deri pesë vjet më vonë, për shkak të problemeve financiare në Académie Royale de peinture et de sculpture . <ref name="Oxford">Alastair Laing. "Boucher, François." Grove Art Online. Oxford Art Online. Oxford University Press. Web. 16 June 2016</ref> Pas kthimit të tij nga studimet në Itali ai u pranua në Académie de peinture et de sculpture rithemeluar më 24 nëntor 1731. <ref name=Lev>Michael Levey. (1993) ''Painting and sculpture in France 1700–1789''. New Haven: [[Yale University Press]], p. 164. {{ISBN|0300064942}}</ref> ''Morceau de réception'' (pjesë e pritjes) ishte ''Rinaldo dhe Armida'' e tij e vitit 1734. <ref name="Lev" />
 
Boucher u martua me Marie-Jeanne Buzeau në 1733. Çifti kishte tre fëmijë së bashku. Boucher u bë anëtar i fakultetit në vitin 1734 dhe karriera e tij u përshpejtua nga kjo pikë pasi u promovua Profesor dhe më pas Rektor i Akademisë, duke u bërë inspektor në fabrikën Royal Gobelins dhe më në fund ''Premier Peintre du Roi'' (Piktori i Parë i Mbretit) në vitin 1765.
 
== Shiko gjithashtu ==
 
* [[Piktura]]
* [[Orientalizmi]]
 
== Referimet ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
* [http://www.francoisboucher.org François Boucher.org]
* [http://smarthistory.khanacademy.org/madame-de-pompadour.html Boucher's ''Madame de Pompadour''] (video)