Dallime mes rishikimeve të "François Boucher"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
[[File:Boucher par Gustav Lundberg 1741.jpg|thumb|François Boucher nga Gustav Lundberg - 1741]]
[[Skeda:Marie-Jeanne_Buzeau_by_Alexandre_Roslin.jpg|parapamje|266x266px| ''Portreti i Marie-Jeanne Buzeau, gruaja e Boucher'' nga Alexander Roslin]]
[[File:Le Jeune Pyrrhus sauvé ?.JPG|thumb|Shpëtimi i [[Pirro i Epirit|Pirros së vogël]] - Pikturë nga François Boucher]]
'''François Boucher''' (29 shtator 1703 – 30 maj 1770) ishte një [[Piktura|piktor]], vizatues dhe grafist francez, i cili punonte në stilin Rokoko. Boucher është i njohur për pikturat e tij idilike dhe epshore mbi tema klasike, alegoritë dekorative dhe skenat [[Baritore|baritore.]] Ai ishte ndoshta piktori dhe artisti më i famshëm dekorativ i shekullit XVIII.
 
== Biografia ==
Lindur në [[Parisi|Paris]], Boucher ishte djali i një piktori më pak të njohur Nicolas Boucher, i cili i dha atij trajnimin e tij të parë artistik. Në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare, një pikturë e Boucher u admirua nga piktori François Lemoyne . Lemoyne më vonë caktoi Boucherin si nxënës të tij, por pas vetëm tre muajsh, ai shkoi të punonte për gdhendësin Jean-François Cars . <ref name="Oxford">Alastair Laing. "Boucher, François." Grove Art Online. Oxford Art Online. Oxford University Press. Web. 16 June 2016</ref>
[[Skeda:Marie-Jeanne_Buzeau_by_Alexandre_Roslin.jpg|parapamje|266x266px| ''Portreti i Marie-Jeanne Buzeau, gruaja e Boucher'' nga Alexander Roslin]]
Në vitin 1720, ai fitoi çmimin elitar Grand Prix de Rome për pikturë, por nuk e shfrytëzoi mundësinë për të studiuar në Itali deri pesë vjet më vonë, për shkak të problemeve financiare në Académie Royale de peinture et de sculpture . <ref name="Oxford">Alastair Laing. "Boucher, François." Grove Art Online. Oxford Art Online. Oxford University Press. Web. 16 June 2016</ref> Pas kthimit të tij nga studimet në Itali ai u pranua në Académie de peinture et de sculpture rithemeluar më 24 nëntor 1731. <ref name=Lev>Michael Levey. (1993) ''Painting and sculpture in France 1700–1789''. New Haven: [[Yale University Press]], p. 164. {{ISBN|0300064942}}</ref> ''Morceau de réception'' (pjesë e pritjes) ishte ''Rinaldo dhe Armida'' e tij e vitit 1734. <ref name="Lev" />
 
== Shiko gjithashtu ==
* [[Piktura]]
* [[Pirro i Epirit]]
* [[Orientalizmi]]
* [[wikidata:Wikidata:WikiProject_sum_of_all_paintings/Creator/François_Boucher|Lista kronologjike e pikturave nga François Boucher]]