Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

1 byte added ,  10 muaj më parë
v
[pending revision][pending revision]
(→‎Vikingë të shquar: Shtova një mbret viking të rëndësishëm.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Viking Expansion.svg|tumbthumb|right|250px|Përhapja e Vikingëve nga shekulli i 8 deri në shekullin e 11.]]
 
Fjala Viking sot tregon popullatën e cila në Mesjetën e hershme jetonte në territorin e Skandinavisë, veçanërisht në territorin e sotëm të Suedisë, Norvegjisë dhe Danimarkës. Shpesh është përdorur edhe emërtimi “Normanë” ( "Njerëzit e veriut"), por ai është përdorur më shpesh për ata vikingë të cilët pushtuan Normandinë e sotme, ashtu si edhe emërtimi “Varangianë” i cili është përdorur shpesh për kolonët mesjetarë skandinavë në Rusinë e sotme, Ukrainën dhe Perandorinë e dikurshme Bizantine.<ref>[https://nellacro.wordpress.com/2014/12/02/istina-o-vikinzima/ Istina o vikinzima] Vizituar më 4.10.2016.</ref>