Dallime mes rishikimeve të "Poliesteri"

6 bytes removed ,  1 vit më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
[[Skeda:SEMexample.jpg|230px|desno|thumb|Poliesteri nën [[mikroskopi elektronik|mikroskopin mikroskopik]]]]
'''Poliesteri''' është emri i zakonshëm për tereftalatin polietilen [[plastik]]. Karakteristikat e tij janë transparenca, mungesa e ngjyrës, fortësia e lartë elastike dhe stabiliteti kimik (kur bëhet pa mbështjellje apo shtesa). Të përdorura në formë [[fletëza]] apo në formë [[filmi]] për të bërë [[folderë]], [[kapsulime]], [[mbulesa librash]] dhe [[shirita ngjitës]].