Dallime mes rishikimeve të "Bosnja (rajon)"

v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
[[Skeda:Bosna regija.jpg|parapamje|parapamje|300px|Kufijtë e përafërt midis dy rajoneve të ditëve moderne të Bosnjës dhe Hercegovinës - Bosnja (shënuar ngjyrë kafe të errët) dhe Hercegovina (shënuar kafe të çelët)]]
'''Bosnja''' ([[Gjuha boshnjake|boshnjakisht]] ''Bosna'') është rajoni verior i [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës dhe Hercegovinës]], që përfshin saktësisht 80% të territorit të shtetit. Rajoni tjetër, në jug, është ai i [[Hercegovina|Hercegovinës]].