Dallime mes rishikimeve të "Drama"

45 bytes added ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 185.186.81.224 (diskutimet) në versionin e fundit nga 37.35.67.78.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
Në kohërat e hershme mbizotëronte shkrimi i dramës në vargje por sot ajo shkruhet në prozë, pasi proza i ofron asaj më shumë mundësi shprehëse se sa poezia. Tematika e dramës është e afërt me atë të prozës (temë historike, temë shoqërore, temë erotike, temë filozofike etj.). Në varësi të tematikës kemi disa lloje dramash: dramë historike, dramë shoqërore etj. Konfliktet e dramës janë konflikte të zakonshme që ndodhin në jetën e përditshme njerëzore.
 
Si ndër tri dramat e para shqiptare janë: "''Emira"'' (1885) e [[Anton Santori]]t 1885, "''Sofonisba"'' e [[Jeronim Dede Rada|Jeronime deDe Radës]], dhe "''[[Besa" (Sami Frashëri)|Besa]]'' e [[Sami Frashëri|Samiu]]t. Autorë të tjerë të dramës [[Pashko Babi]], [[Shtjefen Gjeçovi]], [[Mihal Grameno]], [[Namik Delvina]], [[Kristo Floqi]], [[Gjergj Fishta]], [[Anton Pashku]], Haqif Mulliqi, [[Nebi Islami]], [[Ekrem Kryeziu]], [[Rexhep Qosja]], [[Teki DërvishiDervishi]], [[Azem Shkreli]], [[Ymer Shkreli]], Flamur Hadi, Fadil Hysaj, etj.
 
Veprat dramatike në përgjithësi ndahen në disa lloje: