Dallime mes rishikimeve të "Kronologjia e historisë ilire"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Timeline of Illyrian history")
 
vNo edit summary
 
== Kronologjia ==
* [[:en:EncheliiEnkelejtë|EncheliiEnkelejët]] undernën [[:en:Cadmus|Cadmus]]udhëheqjen againste [[:en:Illyrians|IllyriansKadmi]]t inluftojnë Illyria,kundër Illyrianilirëve. defeat<ref>Apollodorus, ''[[Bibliotheca (Pseudo-Apollodorus)|Library]]'', 3.5.4.</ref>
 
=== Shek. XX pes ===
* 602 para Krishtit. [[Filipi I i Maqedonisë]] vritet në betejë nga ilirët
 
=== SheShek. VI ===
 
* 524 para Krishtit. Etruskët mposhtin liburnët në mënyrë që të hapnin rrugën tregtare për në [[Deti Egje|Egje]] .
* 413 para Krishtit. Arta furnizon Athinën me njëqind e pesëdhjetë shtiza për luftën kundër Sirakuzës.
 
=== Shek. IV pes ===
 
* 399 para Krishtit. Konflikti i ri zhvillohet midis Sirras dhe Archelaus I të Maqedonisë për rastin Lincestian
* 307 para Krishtit. Mbreti Glauku pushton Epirin dhe vendos Pirron si mbret
 
=== Shek. III pes ===
 
* 280 para Krishtit. Keltët pushtojnë Gadishullin Ballkanik, duke kaluar nëpër territorin dardan dhe paion në Maqedoni dhe Greqi, duke arritur në Termopile në vitin 279 para Krishtit. Lutjet dardane për ndihmë mbesin pa përgjigje nga mbreti maqedonas Ptolemeu Keraunos.
* 218 para Krishtit. [[Skerdilaidi]], një aleat i Maqedonisë ndihmon Filipin gjatë Luftës Sociale. <ref>{{Cite book|last=Edwards|first=Iorwerth Eiddon Stephen|url=https://books.google.com/books?id=5Oe1u1H_OSMC&q=scerdilaidas&pg=PA95|title=Rome and the Mediterranean to 133 B.C. – Google Books|last2=Gadd|first2=Cyril John|last3=Boardman|first3=John|last4=Lewis|first4=David Malcolm|last5=Walbank|first5=Frank William|last6=Astin|first6=A. E.|last7=Crook|first7=John Anthony|last8=Lintott|first8=Andrew William|last9=Rawson|first9=Elizabeth|year=1970|isbn=9780521234481|access-date=2013-08-12}}</ref>
 
=== Shek. II pes ===
Rënia e kombeve ilire jugore dhe fillimi i fushatave romake kundër brendësisë ilire
 
* 119 para Krishtit. Panonianët u mundën nga romakët në Siscia
 
=== Shek. I pes ===
 
* 76 para Krishtit. Humbja përfundimtare e dalmatëve me marrjen e portit të qytetit të [[Salona|Salonës]]
* 9 para Krishtit. [[Tiberi|Tiberius]] (që nga viti 12 p.e.s.) dhe [[Skordiskët|Scordisci]] kundër ilirëve në [[Dalmacia|Dalmaci]], disfata ilire <ref name="Antony Spawforth 2003, page 426">The Oxford Classical Dictionary by Simon Hornblower and Antony Spawforth, 2003, page 426</ref> <ref>The Oxford Classical Dictionary by Simon Hornblower and Antony Spawforth, 2003, page 1370, "...they co-operated with Tiberius in attacks on Pannonian Breuci..."</ref>
 
=== Shek. I es ===
 
* 6 pas Krishtit. [[Desidiatët|Daesiatët]] nën sundimtarin e tyre [[Bato Desidiati|Bato I]] filluan kryengritjen e madhe ilire të njohur edhe si Bellum Batonianum. Pas sukseseve fillestare kundër romakëve, kryengritja u përhap pothuajse në gjithë Ilirinë.
 
== Shih edhe ==
 
* [[Iliria]]
* [[Iliriku]]
* [[Dardania]]
* [[Mbretëria e Ilirisë|Mbretëria ilire]]
* [[Lista e fiseve antike ilire]]
* [[Lista e personaliteteve ilire]]