Dallime mes rishikimeve të "Kronologjia e historisë ilire"

v
vNo edit summary
 
== Kronologjia ==
* Nga martesa e [[Polifemi]]t dhe [[Galatea]]s lindën fëmijët [[Iliri]], [[Gali]] dhe [[Kelti]]. <ref>Appian. ''The Illyrian Wars''.</ref> <ref>{{harvnb|Lewis|Boardman|Hornblower|Ostwald|1994|p=423}}.</ref>
* [[Enkelejtë|Enkelejët]] nën udhëheqjen e [[Kadmi]]t luftojnë kundër ilirëve. <ref>Apollodorus, ''[[Bibliotheca (Pseudo-Apollodorus)|Library]]'', 3.5.4.</ref>
 
 
=== Shek. X pes ===
* 1000 p.e.s., Ilirëtilirët nxjerrin kripën në Gmunden, Austria e sotme.
 
=== Shek. IX pes ===
* 1000 p.e.s., Ilirët nxjerrin kripën në Gmunden, Austria e sotme.
* 900 pes. ilirët kishin humbur minierat e tyre të argjendit në Oberzeiring nga Keltët.