Dallime mes rishikimeve të "Gali"

137 bytes added ,  2 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Gali''' në [[Mitologjia Greke|mitologjinë greke]] ([[Greqishtja e lashtë|Greek Ancient]] : Γάλας ''galas)'' ishte epoimi themeluesi i [[Galët|Galëve]]. Ai ishte i biri i [[Polifemi|Polifemit]] dhe [[Galatea]]s <ref>Herbert Jennings Rose, [https://books.google.com/books?id=2lz4i4IXsmoC&pg=PA20&dq=%22Galas%22+Greek+mythology&hl=en&sa=X&ei=Op0OT4X2IM_bsgbphtgm&sqi=2&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false ''A Handbook of Greek Mythology''], Routledge, 1990, p.20</ref> dhe vëllai i [[Iliri|Ilirit]] dhe [[Kelti|Keltit]]. <ref>Dáithí Ó hÓgáin, [https://books.google.com/books?id=-yd1huHoXJwC&pg=PA132&dq=%22Galas%22+Greek+mythology&hl=en&sa=X&ei=I6AOT_7XN4aPsAaL69lG&redir_esc=y#v=onepage&q=%22Galas%22%20Greek%20mythology&f=false ''The Celts: A History''], Boydell Press, 2006, p.132</ref> <ref>[[Apiani]], [https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.01.0230%3Atext%3DIll. ''Illyrian Wars'' 1.2]</ref>
 
== Shih edhe ==