Dallime mes rishikimeve të "Iliri"

12 bytes added ,  7 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Pittore_di_napoli_2074_detail.jpg|parapamje|[[Kadmi]] dhe [[Harmonia]] prindërit e Ilirit]]
=== Iliri (Illyria -us ose ós) ===
[[Kadmi]] dhe [[Harmonia]] ishin Semele, Polidori, Autoni, Agave dhe Inoi . Djali i tyre më i vogël ishte Iliri. Sipas [[Mitologjia Greke|mitologjisë greke]], Kadmi dhe Harmonia janë paraardhësit e familjes mbretërore [[Ilirët|ilire]] dhe tebane. <ref>{{Cite book|last=Parsons|first=P.J.|url=https://books.google.com/books?id=wFHYlxvkUmAC&pg=PA204|title=Culture In Pieces: Essays on Ancient Texts in Honour of Peter Parsons|date=2011|isbn=9780199292011|page=204|language=en}}</ref>
 
=== Kadmi dhe Harmonia ===
 
=== Polifemi dhe Galatea ===
[[Skeda:Polyphemus_Eleusis_2630.jpg|parapamje|[[Polifemi]] (babai i Ilirit, Galait[[Gali]]t dhe Keltit[[Kelti]]t)]]
[[Skeda:Parc_de_Versailles,_Bosquet_des_Dômes,_Galatée,_Jean-Baptiste_Tuby_04.jpg|parapamje|[[Galatea]] nëna e Ilirit (skulpturë)]]
 
Sipas ''Luftërave ilire'' të [[Apiani|Apianit]], Iliri ishte djali i [[Ciklopë|cikllopit]] [[Polifemi]] dhe gruas së tij Galatea me vëllezërit [[Kelti]] dhe Galai[[Gali]]. Fëmijët e Polifemit emigruan të gjithë nga [[Siçilia|Sicilia]] dhe sunduan mbi popujt e emëruar sipas tyre, [[Keltët]], [[Ilirët]] dhe [[Galët ]]. <ref>Appian. ''The Illyrian Wars''.</ref> Kjo gjenealogji e veçantë ka shumë të ngjarë të jetë kompozuar nga themeluesit e [[Greqia e lashtë|lashtë grekë]] [[Epidamni|të Epidamnit]] ( Korintasve dhe [[Korfuzi|Korcyranëve]]) dhe që gjendet në veprën e Apianit. <ref>{{Harvnb|Lewis|Boardman|Hornblower|Ostwald|1994|p=423}}.</ref>
 
== Pasardhësit ==
== Shiko gjithashtu ==
* [[Iliria]]
* [[GalëtGali]]
* [[KeltëtKelti]]
* [[Ilirologjia]]
* [[Mitologjia]]