Dallime mes rishikimeve të "Kelti"

29 bytes added ,  8 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (added Category:Mitologji using HotCat)
vNo edit summary
 
'''Kelti''' në [[Mitologjia Greke|mitologjinë greke]] mund ti referohet tri figurave ndryshme:
* Kelti, paraardhësi me të njëjtin emër [[Keltët|i Keltëve]] . <ref>Irad Malkin ''The Returns of Odysseus: Colonization and Ethnicity'' 1998 0520920260 p. 248 "Braccesi suggests that Diomedes was therefore the 'archegetes [founding leader] of the Gauls' ... It has also been suggested that the aitiological-eponymic tale of the Cyclops Polyphemos and Galatea, parents of Keltos (Celts,&nbsp;...)"</ref> EkzistojnëLidhur me këtë ekzistojnë dy tradita alternative.:
# njëra, gjendet në veprën me titull ''Luftërat iire'' shkruar nga [[Apiani]], <ref>[[Apiani]], [https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.01.0230%3Atext%3DIll. ''Illyrian Wars'' 1.2]</ref> sipas të cilit Kelti ishte i biri i [[Polifemi|Polifemit]] dhe [[Galatea]]s dhe vëllai i [[Iliri|Ilirit]] dhe [[Gali]]t. <ref>''The Gentleman's Magazine, and Historical Chronicle'' 1832</ref>
# tjetra, e cila gjendet në veprën ''Erotica Pathemata'' ("Dhimbjet e dashurisë") nga gramatikani i shekullit I Parthenius i Nikesë, <ref>[[Parthenius of Nicaea]], [http://www.theoi.com/Text/Parthenius2.html#30 ''Erotica Pathemata''] 30</ref> dhe i njohur gjithashtu nga vepra mesjetare ''Etymologicum Magnum'', <ref>''[[Etymologicum Magnum]]'' 502.45 under Keltoi</ref> ka Keltin si djalin e [[Herakliu|Herakliut]] dhe Keltinës . <ref>Ebenezer Cobham Brewer, ''Wordsworth Dictionary of Phrase and Fable'', p. 230</ref>
* Kelti, i biri i Peribeas dhe Meges, një burrë i pasur, i biri i Dymas . Ai u vra nga [[Neoptolemi]] . <ref>[[Quintus Smyrnaeus]], ''[[Posthomerica]]'' 7.610</ref>
* Kelti, një nga paditësit e [[Penelopa|Penelopës, i]] cili erdhi nga [[Zante|Zanthea]] së bashku me 43 kërkues të tjerë. <ref>[[Bibliotheca (Pseudo-ApollodorusApollodori)|Apollodorus]], [[Epitome]] 7.29</ref> Ai, me kërkuesit e tjerë, u vra nga [[Odiseu]] me ndihmën e Eumeus, Filoetius dhe [[Telemaku]] . <ref name=":1">Apollodorus[[Bibliotheca (Pseudo-Apollodori)]] , Epitome 7.33</ref>
 
== Shih edhe ==