Dallime mes rishikimeve të "Albfilm"

No change in size ,  7 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.211.77 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ehbjen.
No edit summary
Etiketa: Reverted
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.211.77 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ehbjen.)
Etiketa: Rollback
 
== Historia ==
Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-[[Rusia|rus]] "[[Skënderbeu (film)|Skënderbeu]]". Ky është i pari realizim "kolosal" i prodhuar nga kjo [[kinostudio|studio]] [[kinematografia|kinematografike]]. Në vitin [[1957]] prodhohet filmi i parë i një regjisori shqiptar, [[Hysen Hakani]]. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve '70, periudhë që korrespondon uljes së numrit të filmave të importuar. Në vitet '80 [[Kinostudio]] "Shqipëria e Re" prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet. Ndryshimi i sistemit politik dhe kriza ekonomike e viteve '90 sjell transformimin e saj në "[[Albafilm]]" dhe në vitin [[19971996]] edhe kjo e fundit mbyll ekzistencën e saj. "Shqipëria e Re" lë në trashëgim rreth 200 filma, një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma të realizuar me mungesa jo të vogla teknike. Me gjithë kornizat ideologjike dhe vetëcensurën, trashëgimia e Kinostudios “Shqipëria e Re” kanë qenë dhe është pjesë e jetës kulturore e shumë brezave shqiptarësh.
 
== Filmat e njohur ==
# [[Nata]], ({{f|1998}})
# [[Bolero]], ({{f|1997}})
# [[Balada e Kurbinit]], ({{f|19921990}})
# [[Muri i gjallë]], ({{f|1989}})
# [[Asgjë nuk harrohet]], ({{f|1985}})