Dallime mes rishikimeve të "Gadishulli Iberik"

v
Nuk ndryshova asgjë përveç shtova diçka ne lidhje me shtetet.
v (Nuk ndryshova asgjë përveç shtova diçka ne lidhje me shtetet.)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Gadishulli Iberik apo Pirinej''' është pjesë periferike e [[Evropa Jugore|Evropës Jugore]].[[Skeda:España yI Portugal.jpg|thumb|300px|right|cili Pamjepërfshinë ngarreth sateliti]]tri shtete:Portogalinë,Spanjën,dhe Andorrën.
 
-Popullsia e Spanjës është rreth 49 331 076 banorë. Sipërfaqja-km² është 505 370 km².Dendësia 97,6 b/km²
 
-Popullsia e Portogalisë është rreth 10 355 493 b. Sipërfaqja-km² është 92 090 km². Dendësia 112,4 b/km².
 
-Popullsia e Andorrës eshte rreth 85 708 b.
 
Sipërfaqja-km² është 468 km². Dendësia është 183,1 b/km²[[Skeda:España y Portugal.jpg|thumb|300px|right| Pamje nga sateliti]]
== Gjeografia ==