Dallime mes rishikimeve të "Muzeu Oriental “Bratko”"

Shqiperi me Q
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Shqiperi me Q)
 
'''Muzeu Oriental “Bratko“''' eshte nje muze arti ne [[Korçë]], [[ShiperiaShqipëria|Shqiperia]]. Ajo përmban një koleksion të kryesisht art aziatik. ''Muzeu i Artit Oriental “Bratko”'' u çel në qershor të vitit 2003 duke përmbushur ëndrrën e [[Dhimitër Mborja-Bratko|Dhimitër Borjes]] (1903-1990), i cili ishte artist, fotograf dhe koleksionist artit aziatik dhe antikuareve. Borja ka lindur në [[Korçë]], ndonëse ai udhëtoi shumë nëpër botë dhe u vendos në Amerikë gjatë pjesës më të madhe të jetës së tij.
 
Në këtë muze ekspozohen 432 objekte si: piano, altar kinez, veshje për gra japoneze, funde e rripa kineze, shpatë indoneziane, medalje europiane, piktura japoneze, fotografi të ndryshme, të cilat Borja i ka realizuar kur shërbente në Ballkan me mision të OKB-së. Pamjet fotografike janë krejt të veçanta. Ato tregojnë historinë shoqërore e kulturore menjëherë pas luftës si dhe rolin e rëndësishëm që luajti gjeneral Macarthuri në rindërtimin ekonomik dhe institucional të Japonisë.<ref>{{cite book|url=http://books.google.co.uk/books?id=5PSBrPoGf-8C&pg=PA80&lpg=PA80&dq=National+Archaeological+Museum+of+Kor%C3%A7%C3%AB&source=bl&ots=brFBeq30GT&sig=8QuedpNkCQu6AfuV63fUK7rwWDA&hl=en&ei=_9mLTKOBAseQjAfQuKGlBg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8&ved=0CDMQ6AEwBw#v=onepage&q&f=false|author=McAdam, Marika|year=2009|title=Lonely Planet Western Balkans|publisher=[[Lonely Planet]]|page=80|edition=2|isbn=1-74104-729-3}}</ref>
Anonymous user