Dallime mes rishikimeve të "Mona Liza"

No change in size ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Mona Lisa, by Leonardo da Vinci, from C2RMF retouched.jpg|thumb|right|Mona Liza]]
'''Mona Liza''', ose ndryshe ''Xhakonda'' është një pikturë në vaj nga [[Leonardo da Vinçi]] mbi plep të hollë në shekullin e 16-të gjatë periudhësergh65hmmmrgmperiudhës së rilindjes italiane. Është pa diskutim piktura më e famshme në botë. Piktura është bërë për 4 vjet. Shumë njerëz e quajnë këtë pikturë "Piktura Misterioze " sepse ajo nuk duket se po qesh por as nuk duket e trishtuar.{{cn}}
Piktura, mendohet të jetë një portret i Lisa Gherardini, gruaja e Francesco del Giocondo dhe besohet të jetë pikturuar midis viteve 1503 dhe 1506.<ref>Carrier, David (2006). ''Museum Skepticism: A History of the Display of Art in Public Galleries''. Duke University Press. p. 35. ISBN 0-8223-8757-3</ref>
 
Kështu shkencëtarët kanë përdorur rrezet X në pikturë për të zbuluar teknikën e tij. Shkencëtarët kanë zbuluar që Da Vinçi ka përdorur teknikën e njohur në kohën e Renesancës të quajtur Sfumato.<ref>{{cite web|url=http://www.artchive.com/artchive/L/leonardo/monalisa_text.jpg.html |title=E.H. Gombrich, ''The Story of Art'' |publisher=Artchive.com |accessdate=2013-06-03}}</ref> Për ata që nuk janë historian arti, Sfumato, është përzierja e shtresave të holla të pigmentit, lustrimit dhe vajit për krijimin e hijeve. Ndryshimi te Da Vinçi është mënyra e ndërlikimit të shtresave. Me sa duket, Da Vinçi ka përdorur 30 shtresa të ngjyrave që çuditërisht ka shtuar vetëm 40 mikrometër ngjyrë që është gjysma e gjerësisë së flokut të njeriut.
Spektometria fluroshente e përdorur e rrezeve X ishte jo-intenzive dhe kështu lejoj shkencëtarët për të pare çdo shtresë të ngjyrave. Është një vegël shumë precise që përcakton përzierjen e ngjyrave nga artisti. Por edhe pse rrezet X janë aq të sakta, shkencëtarët pohojnë që gjetja e tipit të furceve të përdorura në Mona Lizë është e pamundur. Nuk ka fjalë se sa e vështirë është dëshifrimi i mesazheve të fshehura në të.
 
==Referime==
{{reflist}}
Anonymous user