Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

169 bytes added ,  10 muaj më parë
Complimimi i redaktive
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (U kthyen ndryshimet e Vente06 (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.173.204.92.)
Etiketa: Rollback
(Complimimi i redaktive)
Etiketat: Reverted Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Jul Çezari ka lindur në një prej familjeve më të vjetra aristokrate në Romë. Ai ka qenë një pjesëtar i partisë demokratike dhe popullore. Edhe pse ishte nip i [[Caius Marius|Caius Marius-it]], Çezari, martohet me Kornelian, vajzën e re të [[Lucius Cornelius|Lucius Cornelius-in]] Cinna, mbështetësit më të madh të Mariusit dhe armikut te Sullasit. Në vitin [[82 p.e.s.]], kur Çezari refuzoi të ndahej me Kornelian, ai u detyrua të largohej nga Roma.
 
Pas vdekjes së Sullasit, Çezari kthehet në Romë dhe nis karrierën e tij politike. Ai fiton popullaritet me partine e tij dhe oratori. Ne [[74 p.e.s.]], ai shkon në Azi, për të rikthyer ushtrinë Cappadociane. Pasi u kthye, ai nxiti reformimin e qeverisë dhe ndihmoi në përparimin e pozicionit politik të [[Pompei]]t. Çezari u bë oficer, në vitin [[70 p.e.s.]] dhe ishte përgjegjës për administrimin e qeverise dhe ushtrisë në Spanjën e largët, në [[69 p.e.s.]]. Ai ndihmoi Pompein të merrte drejtimin e luftës në Lindje. Jul Çezari u kthye në Rome në vitin [[68 p.e.s.]] dhe në mungesë të Pompeit, ai u bë koka e partisë popullore.Jeta e tij ishte shume seksuale ku ai beri seks me motren e tij per te kriuar djalin e tij i cili u quajt Julius novachrono . ai i meshonte mishit the tij 5 here ne dit
 
=== Martesa ===
Anonymous user