Dallime mes rishikimeve të "Aleanca"

6 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
Fuqitë aleate në Luftën e Parë Botërore (i njohur gjithashtu si [[Antanta]]) fillimisht ishin [[Mbretëria e Bashkuar]], [[Franca]], [[Perandoria Ruse]], [[Belgjika]], [[Serbia]], [[Mali i Zi]] dhe [[Japonia]], së cilës iu bashkuan më vonë [[Italia]], [[Portugalia]], [[Rumania]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]], [[Greqia]] dhe [[Brazili]]. Disa, si Perandoria Ruse, u tërhoqën nga lufta para armëpushimit për shkak të revolucionit ose humbjes.
 
Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe gjatë [[Lufta e ftohtë|Luftës së Ftohtë]], [[NATO|Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut]] (NATO) u formua si një aleancë politike dhe ushtarake që promovon vlera demokratike.<ref>{{Cite web|url=https://www.nato.int/nato-welcome/index.html|title=What is NATO?|last=|first=|date=|website=NATO|url-status=live}}</ref>
 
==Referimet==