Dallime mes rishikimeve të "Kriptografia"

98 bytes removed ,  9 muaj më parë
[pending revision][pending revision]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
[[Skeda:Lorenz-SZ42-2.jpg|thumb|250px|Makina koduese gjermane "Lorenc", përdorur në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]] për [[deshifrimi]]n e mesazheve tepër sekrete.]]
'''Kriptografia''' (nga [[Greqishtja|greq.]] ''κρυπτός'', kriptos - i fshehtë, dhe ''γραφία'', grafia - shkrim) është shkenca e [[kodi]]mit dhe e përçimit të [[Informacioni|informacioneve]] dhe të dhënave të fshehta (sekrete). Qëllimi kryesor i kriptografisë është fshehja e kuptimit të mesazheve, por zakonisht jo ekzistencës së tyre. Kriptografia përkufizohet sipas kriptografit të njohur [[Ron Rivest]] si "[[komunikimi]] në prani të kundërshtarëve". Ajo është pjesë qëndrore e disa fushave: [[Sigurimi i informacionit|sigurimit të informacioneve]] dhe çështjeve përkatëse, veçanërisht [[identifikimi]]t dhe [[Kontroll-hyrja|kontrollit hyrës]]. Kriptografia luan një rol te rendesishem edhe ne [[Informatika|informatikë]], veçanërisht ne teknikat e perdorura ne [[Siguria kompjuterike|sigurine kompjuterike dhe rrjetore]], si p.sh. kontrolli hyres apo të së drejtës së përdorimit të një aparati kompjuterik dhe besueshmerise se informacioneve. Kriptografia perdoret gjithashtu ne shume zbatime qe ndeshen ne jeten e perditeshme, si fjalekalimet kompjuterike, kartat bankare dhe tregetine elektronike. <br />Kriptografia së bashku me [[Kriptoanaliza|kriptoanalizën]] formojnë [[Kriptologjia|kriptologjinëkriptol]].
== Historia e kriptografsë ==
Ma hangsh mutin un hy me lup info me me dhan
 
==[[Mënyrat]] e kriptografisë==
 
== Shiko edhe ==
<!--* [[Enigma (makinë)]]-->
* [[Kriptologjia]]
* [[Kriptoanaliza]]
*qa po don edhe une jom lodh ti lyp kt
== Lidhje të jashtme ==
 
Anonymous user