Dallime mes rishikimeve të "Franc Ferdinandi i Austrisë"

→‎top: Përditësim duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Adding 2 books for Wikipedia:Vërtetueshmëria (20210127)) #IABot (v2.0.8) (GreenC bot)
(→‎top: Përditësim duke përdorur AWB)
{{Infobox officeholder
{{Kutia Politikan
| Emriname = Franz Ferdinand von Österreich-Este
| Figuraimage = Franz ferdinand autriche.jpg
| Detyraoffice = [[Arkiduk i Austrisë]]
| Fillimi i afatitterm_start = 20 nëntor 1875
| Mbarimi i afatitterm_end = 28 qershor 1914
| Paraardhësipredecessor = [[Francis V, Duka i Modenës]]
| Pasardhësisuccessor = [[Karli I i Austrisë]]
| Datëlindjabirth_date = {{Birth date|df=yes|1863|12|18}}
| Vendlindjabirth_place = [[Graz]] ([[Perandoria e Austrisë]])
| Datëvdekjadeath_date = {{Death date and age|df=yes|1914|6|28|1863|12|18}}
| Vendvdekjadeath_place = [[Sarajevë]] ([[Perandoria Austro-Hungareze|Austro-Hungari]])(i vrarë)
| Kombësianationality =
| Profesioniprofession =
| Shkollaeducation =
| Grada shkencore =
| Partiaparty =
| Bashkëshortjaspouse =
| Bashkëshortipartner =
| Fëmijëchildren =
| Feja = [[Katolicizmi romak]]
| Nënshkrimisignature = Archduke Franz Ferdinand of Austria Signature.svg
}}
'''Franc Ferdinandi i Habsbourg-Este''' (gjermanisht : ''Franz Ferdinand von Österreich-Este'') u lind në [[Graz]] më {{Date|18 dhjetor 1863|none}} dhe vdiq i vrarë më {{Date|28 qershor 1914|none}} në [[Sarajevë]] ([[Bosnje-Hercegovinë]]). Ishte [[Arkiduk]] i [[Perandoria e Austrisë|Austrisë]] dhe princ mbretëror i [[Mbretëria e Hungarisë|Hungarisë]] dhe i [[Mbretëria e Bohemisë|Bohemisë]], ai u bë trashëgimtar i fronit i [[Perandoria Austro-Hungareze|Perandorisë austro-hungareze]] nga viti 1889.<ref>