Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

90 bytes removed ,  6 muaj më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
=== Perimetri ===
Perimetri i rrethit është sa dyfishi i prodhimit të rrezes me pi-në (<math> \pi </math>) dhe gjendet me formulën e mëposhtme:ku është një numër i pafundëm joperiodik, por merret me afërsi 3.14159
 
:<math>P = 2\pi r = \pi d\,</math>
 
ku <math> \pi </math> është një numër i pafundëm joperiodik, por merret me afërsi 3.14159
 
=== Sipërfaqja rrëthore ===
Anonymous user