Dallime mes rishikimeve të "Qemal Këllëçdaroglu"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
No edit summary
{{Infobox officeholder
{{cung}}
[[Skeda:Kemal| name Kılıçdaroğlu statement after November 2015 general election cropped.jpg|parapamje|Politikan turq= Qemal Këllëçdaroglu]]
| image = Kemal Kılıçdaroğlu statement after November 2015 general election cropped.jpg
[[Skeda:Anadolu'nun Kemal'i.png|parapamje|upright|Logo]]
| caption = Këllëçdaroglu duke mbajtur fjalim pas zgjedhjeve të nëntorit 2015
'''Qemal Këllëçdaroglu''' ([[turqisht]]: ''Kemal Kılıçdaroğlu''; lindur më 17 dhjetor [[1948]] në Ballëxha/Nazëmije, [[Provinca Tunxheli]], [[Turqi]]) është kryetar i saj e [[Partia Republikane Popullore|Partisë Republikane Popullore]] (CHP) dhe udhëheqës i opozitës në [[Turqi]]. Ai është një [[Alevitët|Alevi]] dhe një [[Bektashi]] praktikant.
| office = Kryetari i [[Partia Republikane Popullore|Partisë Republikane Popullore]]
| term_start = 22 maj 2010
| term_end =
| predecessor = [[Deniz Baykal]]
| successor =
| office1 = [[Ndërkombëtarja Socialiste|Zv.Presidenti i Ndërkombëtares Socialiste]]
| president1 =
| term_start1 = 21 gusht 2012
| term_end1 = 13 dhjetor 2014
| 1blankname1 = Shteti
| 1namedata1 = {{flagicon|Turkey}} [[Turqia]]
| predecessor1 = [[Deniz Baykal]]
| successor1 = [[Umut Oran]]
| birth_name = Kemal Karabulut
| birth_date = 17 dhjetor 1948
| birth_place = [[Nazëmije|Ballëxha, Nazëmije]], [[Provinca Tunxheli|Tunxheli]], [[Turqia]]
| death_date =
| death_place =
| party = [[Partia Republikane Popullore]] {{small|(pas vitit 1999)}}
| otherparty = [[Partia e Majtë Demokratike (Turqi)|Partia e Majtë Demokratike]] {{small|(deri në vitin 1999)}}
| spouse = Selvi Këllëçdaroglu
| children = 3
| alma_mater = Akademia e Shkencave Ekonomike dhe Tregtare e Ankarasë ([[Universiteti Gazi]])
| residence = [[Ankara]]
| profession = Burokrat
| signature = Kemal Kılıçdaroğlu signature.png}}
'''Qemal Këllëçdaroglu''' ([[turqisht]]: ''Kemal Kılıçdaroğlu''; lindur më 17 dhjetor [[1948]] në Ballëxha/Nazëmije, [[Provinca Tunxheli]], [[Turqi]]) është një ekonomist, nëpunës civil në pension dhe [[politikan]] [[Demokracia sociale|socialdemokrat]] turk. Ai është lider i CHP-së ("[[Partia Republikane Popullore]]") dhe ka qenë udhëheqës i opozitës kryesore në Turqi që nga viti 2010. Ai shërbeu si deputet për [[Stambolli (zona e 2-të zgjedhore)|zonën e dytë zgjedhore]] të [[Stambollit (zona zgjedhore)|Stambollit]] nga viti 2002 deri më 2015 dhe si deputet për [[Izmiri (zona e 2-të zgjedhore)|zonën e dytë zgjedhore]] të [[Izmiri (zona zgjedhore)|Izmirit]] që nga 7 qershor 2015.
 
Përpara se të hynte në politikë, Këllëçdaroglu ishte nëpunës civil dhe shërbeu si President i Institucionit të Sigurimeve Shoqërore (SSK) nga viti 1992 deri në 1996 dhe përsëri nga 1997 në 1999. Ai u zgjodh deputet në zgjedhjet e përgjithshme të 2002 dhe u bë kreu i grupit parlamentar të CHP-së. Në zgjedhjet lokale të vitit 2009, ai u propozua si kandidat i CHP-së për Kryetar Bashkie të Stambollit dhe humbi nga AKP ("[[Partia për Drejtësi dhe Zhvillim]]") me 37% të votave, ku kandidati nga AKP mori 44.71% të votave. Ai u zgjodh nënkryetar i [[Ndërkombëtarja Socialiste|Ndërkombëtares Socialiste]] më 31 gusht 2012.
 
Pasi [[Deniz Baykal]] dha dorëheqjen si udhëheqës i partisë në vitin 2010, Këllëçdaroglu shpalli kandidaturën e tij dhe u zgjodh unanimisht pa kundërshtarë si udhëheqës i CHP-së. Ai shihej se do t'i jepte jetë të re CHP-së. Edhe pse CHP pa një rritje të mëvonshme në pjesën e saj të votave, ajo nuk ishte në gjendje të rrëzonte AKP-në në pushtet që nga viti 2021.
 
== Jeta e hershme ==
Kemal Karabulut lindi më 17 dhjetor 1948 në fshatin Ballëxha të rrethit [[Nazëmije]] në [[Provinca Tunxheli|Provincën Tunxheli]], [[Rajoni i Anadollit Lindor|Turqia lindore]]<ref name="hur2">{{cite news |url=http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/14809205.asp?yazarid=218|work=Hürriyet|title=Kılıçdaroğlu hakkında bilinmeyen tek gerçek|author=Yalçın, Soner|date=23 maj 2010|language=tr|access-date=26 May 2010}}</ref> nga Kamer, një nëpunës [[Regjistrues i veprave|regjistrimi i veprave]] dhe gruaja e tij Jemush. Ai ishte i katërti nga shtatë fëmijët.<ref name="rad">{{cite news |url=http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&Date=23.05.2010&ArticleID=998321|work=Radikal|title=Nazımiyeli ailenin okuyan tek çocuğu |date=23 maj 2010|language=tr|access-date=23 maj 2010}}</ref> Babai i tij ishte në mesin e mijëra [[Alevizmi|alevive]] të mërguar pas [[Rebelimi Dersim|rebelimit të dështuar të Dersimit]].<ref>{{cite news |url=http://www.economist.com/node/18621453 |work=The Economist|title=The Turkish opposition: Gandhi's rise |language=en |date=28 prill 2011 }}</ref>
 
Sipas İdris Gürsoy, familja e tij i përkiste klanit Cebeligiller të fisit Kureyşan dhe me prejaedhje [[Zazaët|zaza]] ose [[Kurdët|kurde]],<ref>''Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt değil, Zaza kökenli. (Kemal Kılıçdaroğlu, nuk është kurd, por me prejardhje zaza.)'', İdris Gürsoy, [http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/newsDetail_getNewsById.action?newsId=27574 Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20131012071441/http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/newsDetail_getNewsById.action?newsId=27574 |date=2013-10-12 }}, ''Aksyon'', 13 shtator 2010.</ref> por Këllëçdaroglu shmangu përmendjen e ndonjë etnie specifike. Gjatë viteve 1950, babai i tij ndryshoi mbiemrin e tyre nga Karabulut në Këllëçdaroglu, pasi të gjithë njerëzit në fshatin ku ata jetonin kishin të njëjtin emër.<ref name="rad"/>
 
Kemali vazhdoi arsimin fillor dhe të mesëm në vende të ndryshme si Erciş, Tunceli, Genç dhe Elazig. Ai u shkollua për ekonomi në Akademinë e Shkencave Ekonomike dhe Tregtare të Ankarasë (sot [[Universiteti Gazi]]), nga e cila u diplomua në vitin 1971. Gjatë ditëve të rinisë, ai e fitonte jetesën duke shitur mallra.<ref name="rad"/>
 
== Karriera profesionale ==
Pas universitetit, Qemal Këllëçdaroglu hyri në Ministrinë e Financave si specialist i ri i llogarisë në vitin 1971. Më vonë u gradua kontabilist dhe u dërgua në Francë për trajnime shtesë profesionale. Në vitin 1983 emërohet zëvendësdrejtor i përgjithshëm i Departamentit të të Ardhurave në të njëjtën ministri. Në atë kohë ai bashkëpunoi ngushtë me kryeministrin [[Turgut Özal]]. Në vitin 1991, Kılıçdaroğlu u bë drejtor i përgjithshëm i Organizatës së Sigurimeve Shoqërore për Artizanët dhe të Vetëpunësuarit (''Bağ-Kur''). Një vit më pas ai u emërua drejtor i përgjithshëm i Institucionit të Sigurimeve Shoqërore (turqisht: ''Sosyal Sigortalar Kurumu'', shkurtuar SSK).
 
Në vitin 1994, Kılıçdaroğlu u shpall "Nëpunës Civil i Vitit" nga e përjavshmja Ekonomik Trend.
 
Kemal Kılıçdaroğlu doli në pension nga Institucioni i Sigurimeve Shoqërore në janar 1999. Kılıçdaroğlu dha mësim në Universitetin Hacettepe dhe kryesoi Komisionin e Specializuar për Ekonominë Informale në kuadër të përgatitjes së Planit të Tetë Pesëvjeçar të Zhvillimit. Ai gjithashtu ka vepruar si anëtar i Bordit Ekzekutiv të [[İşbank|İş Bank]].<ref>[http://www.chp.org.tr/en/?page_id=104 Party Leader Biography] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20110104094626/http://www.chp.org.tr/en/?page_id=104 |date=2011-01-04 }}, ''chp.org.tr'' Retrieved 2 February 2012.</ref>
 
== Referimet ==
{{reflist}}
 
== Lidhjet e jashtme ==
* [https://orientalizmi.wordpress.com/category/orientalizmi-shqiptar/page/17/ Qemal Kellecdaroglu]
{{Commonscat|Kemal Kılıçdaroğlu|Qemal Këllëçdaroglu}}
 
[[Kategoria:Lindje 1948]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
[[Kategoria:Politikanë turq]]
[[Kategoria:Kryetarët e Partisë Republikane Popullore]]