Dallime mes rishikimeve të "Qemal Këllëçdaroglu"

v
rregullim
No edit summary
v (rregullim)
| birth_name = Kemal Karabulut
| birth_date = 17 dhjetor 1948
| birth_place = [[Nazëmije|Ballëxha]], [[Nazëmije]], [[Provinca Tunxheli|Tunxheli]], [[Turqia]]
| death_date =
| death_place =
| party = [[Partia Republikane Popullore]] {{small|(pas vitit 1999)}}
| otherparty = [[Partia e Majtë Demokratike (Turqi)|Partia e Majtë Demokratike]] {{small|(deri në vitin 1999)}}
| spouse = Selvi Këllëçdaroglu
| children = 3
| profession = Burokrat
| signature = Kemal Kılıçdaroğlu signature.png}}
'''Qemal Këllëçdaroglu''' ([[turqisht]]: ''Kemal Kılıçdaroğlu''; lindur më 17 dhjetor [[1948]] në Ballëxha/Nazëmije, [[Provinca Tunxheli]], [[Turqi]]) është një ekonomist, nëpunës civil në pension dhe [[politikan]] [[Demokracia socialeSocialdemokracia|socialdemokrat]] [[Turqit|turk]]. Ai është lider i CHP-së ("[[Partia Republikane Popullore]]") dhe ka qenë udhëheqës i opozitës kryesore në Turqi që nga viti 2010. Ai shërbeu si deputet për [[Stambolli (zona e 2-të zgjedhore)|zonën e dytë zgjedhore]] të [[Stambollit (zona zgjedhore)|Stambollit]] nga viti 2002 deri më 2015 dhe si deputet për [[Izmiri (zona e 2-të zgjedhore)|zonën e dytë zgjedhore]] të [[Izmiri (zona zgjedhore)|Izmirit]] që nga 7 qershor 2015.
 
Përpara se të hynte në politikë, Këllëçdaroglu ishte nëpunës civil dhe shërbeu si President i Institucionit të Sigurimeve Shoqërore (SSK) nga viti 1992 deri në 1996 dhe përsëri nga 1997 në 1999. Ai u zgjodh deputet në zgjedhjet e përgjithshme të 2002 dhe u bë kreu i grupit parlamentar të CHP-së. Në zgjedhjet lokale të vitit 2009, ai u propozua si kandidat i CHP-së për Kryetar Bashkie të Stambollit[[Stambolli]]t dhe humbi nga AKP ("[[Partia për Drejtësi dhe Zhvillim]]") me 37% të votave, ku kandidati nga AKP mori 44.71% të votave. Ai u zgjodh nënkryetar i [[Ndërkombëtarja Socialiste|Ndërkombëtares Socialiste]] më 31 gusht 2012.
 
Pasi [[Deniz Baykal]] dha dorëheqjen si udhëheqës i partisë në vitin 2010, Këllëçdaroglu shpalli kandidaturën e tij dhe u zgjodh unanimisht pa kundërshtarë si udhëheqës i CHP-së. Ai shihej se do t'i jepte jetë të re CHP-së. Edhe pse CHP pa një rritje të mëvonshme në pjesën e saj të votave, ajo nuk ishte në gjendje të rrëzonte AKP-në në pushtet që nga viti 2021.
 
== Karriera profesionale ==
Pas universitetit, Qemal Këllëçdaroglu hyri në Ministrinë e Financave si specialist i ri i llogarisë në vitin 1971. Më vonë u gradua kontabilist dhe u dërgua në Francë për trajnime shtesë profesionale. Në vitin 1983 emërohet zëvendësdrejtor i përgjithshëm i Departamentit të të Ardhurave në të njëjtën ministri. Në atë kohë ai bashkëpunoi ngushtë me kryeministrin [[Turgut ÖzalOzal]]. Në vitin 1991, Kılıçdaroğlu u bë drejtor i përgjithshëm i Organizatës së Sigurimeve Shoqërore për Artizanët dhe të Vetëpunësuarit (''Bağ-Kur''). Një vit më pas ai u emërua drejtor i përgjithshëm i Institucionit të Sigurimeve Shoqërore (turqisht: ''Sosyal Sigortalar Kurumu'', shkurtuar SSK).
 
Në vitin 1994, Kılıçdaroğlu u shpall "Nëpunës Civil i Vitit" nga e përjavshmja Ekonomik Trend.
 
Kemal Kılıçdaroğlu doli në pension nga Institucioni i Sigurimeve Shoqërore në janar 1999. Kılıçdaroğlu dha mësim në Universitetin Hacettepe dhe kryesoi Komisionin e Specializuar për Ekonominë Informale në kuadër të përgatitjes së Planit të Tetë Pesëvjeçar të Zhvillimit. Ai gjithashtu ka vepruar si anëtar i Bordit Ekzekutiv të [[İşbank|İş Bank]].<ref>[http://www.chp.org.tr/en/?page_id=104 Party Leader Biography] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20110104094626/http://www.chp.org.tr/en/?page_id=104 |date=2011-01-04 }}, ''chp.org.tr'' Retrieved 2 February 2012.</ref>
 
== Referimet ==
{{reflist}}
 
== Lidhjet e jashtme ==
* [https://orientalizmi.wordpress.com/category/orientalizmi-shqiptar/page/17/ Qemal Kellecdaroglu]
{{Commonscat|Kemal Kılıçdaroğlu|Qemal Këllëçdaroglu}}
* [https://orientalizmi.wordpress.com/category/orientalizmi-shqiptar/page/17/ Qemal Kellecdaroglu]
 
== Referimet ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Lindje 1948]]