Dallime mes rishikimeve të "Bastun"

19 bytes added ,  11 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8.5
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: thumb|240px|Një koleksion e bastuneve të ndryshme '''Bastuni''' mund të jetë një pajisje e përdorur kryesisht për të ndihmuar në ecje,...)
 
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8.5)
Alpinistët përdorin shkopinj për të ecur, të njohur edhe si shufra udhëtimi, shtabin e pelegrinëve, shtegët e shëtitjes ose shkopinjtë e alpinizmit, për një larmi të gjerë qëllimesh: për të pastruar rrjetat e merimangës ose për të ndarë pjesë shkurre të trasha ose bari që errësojnë gjurmët e tyre; si një mbështetje kur shkoni përpjetë ose si një frenë kur shkoni në tatëpjetë; si pikë ekuilibri kur kryqëzoni prurjet, kënetat ose terrenin tjetër të përafërt; të ndjehen për pengesa në rrugë; për të provuar baltë dhe pellgje për thellësi; për të rritur aftësinë e të ecurit, dhe si mbrojtje kundër kafshëve të egra.
 
Një koleksionist i bastuneve cilësohet si një rabologist.<ref>{{cite web|url= https://www.britishpathe.com/record.php?id=172|title= ANTIQUE WALKING STICKS - British Pathé|publisher= Britishpathe.com|accessdate= 2013-10-07}}{{Lidhje e vdekur}}</ref>
 
==Referencat==