Dallime mes rishikimeve të "Ciro Immobile"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 4 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.5
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (+kategoria)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 4 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.5)
Më 12 korrik 2013, Juventus bleu pjesën e të drejtave të Genoas për Immobilen për 2.75 milion [[Euro|€]].<ref>{{cite web|url=http://www.football-italia.net/36366/official-immobile-torino|title=Official: Immobile to Torino|trans-title=Zyrtare: Immobile te Torino|publisher=Football Italia|language=en|accessdate=1 qershor 2014}}</ref> Në të njëjtën ditë, ai u shit te rivalët e qytetit [[Torino F.C.|Torino]] në formën e bashkpronësisë për 2.75 milion €.<ref>{{cite news|url=http://www.juventus.com/wps/wcm/connect/1d6aef85-06d7-44f8-8ed7-63bc34f66308/comunicato+12072013+immobile+eng.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=1d6aef85-06d7-44f8-8ed7-63bc34f66308|title=Agreements about the player Ciro Immobile|trans-title=Marrëveshje mbi lojtarit Ciro Immobile|publisher=Juventus F.C.|language=en|date=12 korrik 2013|accessdate=13 korrik 2013|archive-url=https://web.archive.org/web/20150610231739/http://www.juventus.com/wps/wcm/connect/1d6aef85-06d7-44f8-8ed7-63bc34f66308/comunicato+12072013+immobile+eng.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=1d6aef85-06d7-44f8-8ed7-63bc34f66308|archive-date=10 qershor 2015|url-status=dead}}</ref> Immobile bëri debutimin e tij me Torinon gjatë raundit të parë të Kupës së Italisë kundër ish klubit të tij Pescara, ku arriti të shënojë golin e parë të sezonit.<ref>{{cite news|url=http://int.soccerway.com/matches/2013/08/17/italy/coppa-italia/torino-fc/pescara-calcio/1568297/|title=Torino vs Pescara|publisher=Soccerway|language=en|date=17 gusht 2013|accessdate=1 qershor 2014}}</ref> Ai dhuroi një asist në debutimin e tij me Torinon në Serie A, dhe shënoi golin e parë për sezonin 2013–14 në barazimin 2–2 kundër Sampdorias më 7 tetor.<ref name="Transfermarkt">{{cite news|url=http://www.transfermarkt.co.uk/en/ciro-immobile/leistungsdaten/spieler_105521_2012.html|title=Immobile|publisher=Transfermarket|language=en|accessdate=1 qershor 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20131104202350/http://www.transfermarkt.co.uk/en/ciro-immobile/leistungsdaten/spieler_105521_2012.html|archive-date=4 nëntor 2013|url-status=dead}}</ref> Ky ishte goli i tij i parë në Serie A që nga dhjetori i vitit 2012.<ref name="Transfermarkt"/> Ky ishte fillimi i një forme fantastike për sulmuesin italian, i cili regjistroi 12 gola në 15 ndeshjet e rradhës,<ref>{{cite news|url=http://int.soccerway.com/players/ciro-immobile/75164/|title=Ciro Immobile|publisher=Soccerway|language=en|accessdate=1 qershor 2014}}</ref> përfshirë edhe dopietën e tij të parë kundër [[A.C. Chievo Verona|Chievo Veronës]].
 
Më 22 mars 2014, Immbile shënoi tregolshin e parë në Serie A në fitoren 3–1 kundër [[A.S. Livorno Calcio|Livornos]].<ref>{{cite web|url=http://www.legaseriea.it/it/serie-a-tim/match-report/-/match-report/Torino-Livorno/66357|title=TORINO LIVORNO 3–1|publisher=Lega Serie A|language=it|accessdate=23 mars 2014|archive-date=22 mars 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140322225903/http://www.legaseriea.it/it/serie-a-tim/match-report/-/match-report/Torino-Livorno/66357|url-status=dead}}</ref> Tre ditë më vonë, ai shënoi një gol spektakolar me këmbën të majtë kundër [[A.S. Roma|Romës]] në [[Stadio Olimpico]].<ref>{{cite web|url=http://bleacherreport.com/articles/2006258-ciro-immobile-scores-amazing-volley-for-torino-vs-roma-in-serie-a|title=Ciro Immobile Scores Amazing Volley for Torino vs. Roma in Serie A|trans-title=Ciro Immobile shënon një gjuajtje vollej të mrekullueshëm për Torinon kundër Romës në Serie A|publisher=Bleacher Report|language=en|accessdate=7 prill 2014}}</ref> Më 6 prill, ai shënoi golin e fitores kundër [[Calcio Catania|Catanias]] në fitoren 2–1.<ref>{{cite web|url=http://it.soccerway.com/matches/2014/04/06/italy/serie-a/calcio-catania/torino-fc/1552096/|title=Catania vs. Torino 1 – 2|publisher=Soccerway|language=en|date=6 prill 2014|accessdate=7 prill 2014}}</ref>
 
Më 13 prill, gjatë ndeshjes kundër ish klubit të tij Genoa, Immobile shënoi golin e barazimit të përkohshëm në kohën shtesë e cila u pasua nga një gol i [[Alessio Cerci]]t disa momente më pas për ti dhënë Torinos një fitore 2–1 me përmbysje.<ref>{{cite web|url=http://forzaitalianfootball.com/2014/04/torino-2-1-genoa-immobile-and-cerci-leave-it-late/|title=Torino 2–1 Genoa: Immobile And Cerci Leave It Late|trans-title=Torino 2–1 Genoa: Immobile dhe Cerci e lejnë në fund|publisher=Forza Italian Football|language=en|accessdate=14 prill 2014}}</ref><ref>{{cite web|url=http://au.eurosport.com/football/torino-trainer-ruptures-achilles-tendon-celebrating-goal_sto4213335/story.shtml|title=Torino trainer ruptures achilles tendon celebrating goal|trans-title=Trajneri i Torinos këput tendinat e akilit duke festuar golin|publisher=Eurosport|language=en|accessdate=14 prill 2014}}</ref> Ai shënoi sërisht në ndeshjen tjetër në barazimin 3–3 në transfertë kundër [[S.S. Lazio|Lazios]].<ref name=lazio>{{cite web|url=http://it.soccerway.com/matches/2014/04/19/italy/serie-a/ss-lazio-roma/torino-fc/1552137/?ICID=PL_MS_01|title=Lazio vs. Torino 3 – 3|publisher=Soccerway|language=en|accessdate=27 prill 2014}}</ref> Më 27 prill, ai shënoi për të gjashtën ndeshje rresht në fitoren 2–0 kundër [[Udinese Calcio|Udineses]].<ref>{{cite web|url=http://www.italianfootballdaily.com/immobile-joining-two-legends-makes-proud/#.U3n0nNoaySN|title=Immobile: Joining two legends makes me proud|trans-title=Immobile: Ti bashkohesh dy legjendave më bën krenar|publisher=Inside Italian Football|language=en|date=27 prill 2014|accessdate=19 maj 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140519151412/http://www.italianfootballdaily.com/immobile-joining-two-legends-makes-proud/#.U3n0nNoaySN|archive-date=19 maj 2014|url-status=dead}}</ref> Ky ishte goli i 21të në sezonin 2013–14 për të,<ref name=21st>{{cite web|url=http://it.soccerway.com/matches/2014/04/27/italy/serie-a/torino-fc/udinese-calcio/1552157/?ICID=PL_MS_08|title=Torino vs. Udinese 2 – 0|publisher=Soccerway|language=en|date=27 prill 2014|accessdate=27 prill 2014}}</ref> duke barazuar numrin e golave të shënuar në një sezon nga një lojtar i Torinos, një rekord i mbajtur nga [[Paolo Pulici]] dhe [[Francesco Graziani]].<ref name=21-record>{{cite news|url=http://www.tuttosport.com/calcio/serie_a/2014/04/27-292870/Serie+A+Toro,+Udinese+ko.+Immobile+in+stile+Pulici?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter|title=Serie A Toro, Udinese ko. Immobile in stile Pulici|trans-title=Serie A Toro, Udinese ko. Immobile në stilin Pulici|publisher=Tutto Sport|language=en|accessdate=27 prill 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140427211931/http://www.tuttosport.com/calcio/serie_a/2014/04/27-292870/Serie+A+Toro,+Udinese+ko.+Immobile+in+stile+Pulici?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter|archive-date=27 prill 2014|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.tuttomercatoweb.com/altre-notizie/immobile-orgoglioso-di-aver-raggiunto-due-miti-come-pulici-e-graziani-550065|title=Immobile: "Orgoglioso di aver raggiunto due miti come Pulici e Graziani"|trans-title=Immobile: "Krenar që kam arritur dy mite si Pulici dhe Graziani"|publisher=Tutto Mercato Web|language=it|accessdate=27 prill 2014}}</ref>
===Borussia Dortmund===
[[Skeda:Ciro-immobile-bvb-2014.jpg|parapamje|djathtas|220px|Immobile duke luajtur me [[Borussia Dortmund]], 27 korrik 2014.]]
Më 2 qershor 2014, klubi gjerman i [[Bundesliga|Bundesligës]] [[Borussia Dortmund]] njoftoi blerjen e Immobiles, pavarësisht se marrëveshja e bashkpronësisë midis Torinos dhe Juventusit nuk u zgjidh.<ref>{{cite web|url=https://www.gazetaexpress.com/sport-immobile-konfirmon-transferimin-ne-dortmund-18030/|title=Immobile konfirmon transferimin në Dortmund|publisher=Gazeta Express|language=sq|date=1 qershor 2014|accessdate=8 qershor 2020|archive-date=8 qershor 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20200608013807/https://www.gazetaexpress.com/sport-immobile-konfirmon-transferimin-ne-dortmund-18030/|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite web|url=https://lajmi.net/immobile-ne-borussia-dortmund/|title=Immobile në Borussia Dortmund|publisher=Lajmi.net|language=sq|date=30 maj 2014|accessdate=8 qershor 2020}}</ref> Më 10 maj 2014, presidenti i Torinos, [[Urbano Cairo]], akuzoi Dortmundin dhe Juventusin se kishin shkelur rregulloren e FIFA-s në lidhje me këtë transferim, kurse [[Federata Italiane e Futbollit|FIGC]] deklaroi se këto lloje transferimesh duhet të kenë një konsensus midis klubeve bashkpronare.<ref>{{cite news|url=http://www.football-italia.net/49016/torino-accuse-bvb-over-immobile|title=Torino accuse BVB over Immobile|trans-title=Torino akuzon BVB në lidhje me Immobilen|publisher=Football Italia|language=en|date=10 maj 2014|accessdate=18 qershor 2014}}</ref> Cairo gjithshtu synonte ta mbante Immobilen edhe për një sezon për arsye sportive dhe për përfitime. Më 18 qershor 2014, Juventus shiti 50% të kartonit të sulmuesit te Torino për 8 milion €.<ref>{{cite web|url=https://www.juventus.com/media/native/investor-relations-docs/english/price-sensitive-press-releases/2014-2015/comunicato%2018062014%20immobile%20eng.pdf|title=Agreement with Torino FC for the termination of the sharing agreement of the player Ciro Immobile|trans-title=Marrëveshje me Torinon për ndërprerjen e marrëveshjes së ndarë të lojtarit Ciro Immobile|publisher=Juventus F.C.|language=en|date=18 qershor 2014|accessdate=18 qershor 2014|archive-date=10 janar 2019|archive-url=https://web.archive.org/web/20190110014210/https://www.juventus.com/media/native/investor-relations-docs/english/price-sensitive-press-releases/2014-2015/comunicato%2018062014%20immobile%20eng.pdf|url-status=dead}}</ref>
 
Më 13 gusht 2014, Immobile bëri debutimin e tij zyrtar duke luajtur si titullar për 90 minuta në suksesin 2–0 kundër rivalëve të [[FC Bayern München|Bayern München]] në ndeshjen e [[DFL-Supercup 2014|DFL-Supercup]], gjë që i solli Dortmundit trofeun e parë të sezonit.<ref>{{cite news|url=http://www.panorama.com.al/sport/%EF%BB%BFmund-2-0-bajernin-superkupa-e-dortmundit/|title=Bajerni mposhtet 2-0, triumfon Dortmundi|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=14 gusht 2014|accessdate=14 gusht 2014}}</ref> Dhjetë ditë më pas, Immobile startoi në ndeshjen e parë të sezonit 2014–15 në [[Bundesliga|Bundesligë]]; Dortmundi u mund 2–0 nga [[Bayer 04 Leverkusen|Bayer Leverkusen]] në shtëpi. Në debutimin e tij në [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] më 17 shtator, Immobile shënoi golin e parë të skuadrës së tij që mposhti me rezultatin 2–0 [[Arsenal F.C.|Arsenalin]] në [[Signal Iduna Park]].<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/super-imobile-borusia-balsamos-arsenalin/|title=Eshtë Super-Borusia, “balsamos” Arsenalin|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=17 shtator 2014|accessdate=18 shtator 2014}}</ref>
Immobile u rikthye nga ky dëmtim dhe bëri debutimin e tij zyrtar me ekipin më 11 gusht në ndeshjen e [[UEFA Super Kupa 2015|UEFA Super Kupës]] kundër [[FC Barcelona|Barcelonës]], duke zëvëndësuar sulmuesin francez [[Kevin Gameiro]] në minutën e 80të. Ai asistoi golin e barazimit të përkohëshëm të shënuar [[Yevhen Konoplyanka]] që e dërgoi ndeshjen në kohën shtesë, ku Sevilja u mposht me rezultatin 5–4.<ref>{{cite web|url=http://top-channel.tv/2015/08/11/barcelona-fiton-superkupen-e-europes-mposht-sevillan-5-4/|title=Barcelona fiton Superkupën e Europës. Mposht Sevillan 5-4|publisher=Top-Channel.tv|language=sq|date=11 gusht 2015|accessdate=9 qershor 2020}}</ref>
 
Më 8 nëntor, Immobile regjistroi golin e parë me Seviljen në fitoren 3–2 në shtëpi kundër [[Real Madrid C.F.|Real Madridit]] në La Liga.<ref>{{cite web|url=https://demo.telesport.al/sevilla-e-kthen-realin-me-kembe-ne-toke|title=Sevilla e kthen Realin me këmbë në tokë...|publisher=Telesport.al|language=sq|author=Ergi Lubani|date=8 nëntor 2015|accessdate=9 qershor 2020|archive-date=9 qershor 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20200609160300/https://demo.telesport.al/sevilla-e-kthen-realin-me-kembe-ne-toke|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.ikubmagazine.com/ReadArticleNew.aspx?no=1511080083&title=Reali-zhgenjen-mposhtet-3-2-nga-Sevilla-kreu-i-Primeras-per-Barcelonen&l=en|title=Reali zhgënjen, mposhtet 3-2 nga Sevilla, kreu i Primeras për Barcelonën|publisher=Ikub.al|language=sq|date=8 nëntor 2015|accessdate=9 qershor 2020|archive-date=25 gusht 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20200825175502/http://www.ikub.al/transitionpage.aspx?returnUrl=%2FReadArticleNew.aspx|url-status=dead}}</ref> Po nëntor, pasi Immobile zhvilloi paraqitjen e tij të pestë në kampionat, Sevilja ushtroi të drejtën e blerjes së kartonit të tij, duke i paguar Dortmundit 11 milion € plus 3 milion € për huazimin.<ref>{{cite web|url=http://www.football-italia.net/75677/sevilla-buy-immobile|title=Sevilla to buy Immobile|trans-title=Sevilla do të blejë Immobilen|publisher=Football Italia|language=en|date=12 nëntor 2015|accessdate=27 korrik 2016}}</ref>
 
====Huazimi te Torino====
Immobile bëri debutimin e tij me kombëtaren nën-19 në kualifikueset e [[UEFA Kampionati Evropian nën-19 i futbollit 2009|Kampionatit Evropian të Futbollit 2009]] në tetor 2008, por Italia dështoi të arrinte në play-off. Më 25 mars 2009, ai bëri debutimin e tij me [[Kombëtarja italiane nën-21 e futbollit|ekipin nën-21]] në një ndeshje miqësore kundër [[Kombëtarja austriake nën-21 e futbollit|Austrisë]]. Ai shënoi golin e parë më 25 prill 2012 në ndeshjen e rradhës miqësore kundër [[Kombëtarja skoceze nën-21 e futbollit|Skocisë]], duke ndihmuar Italinë të fitonte 4–1. Ai gjithashtu shënoi edhe kundër [[Kombëtarja holandeze nën-21 e futbollit|Holandës]] pasi dribloi tre mbrojtës dhe portierin. Immobile ishte një nga 23 lojtarët e thirrur për [[UEFA Kampionati Europian nën-19 i futbollit 2013|Kampionatin Evropian 2013]] në [[Izrael]].
 
Më 2 mars 2014, ai mori thirrjen e parë në kombëtaren e parë nga trajneri [[Cesare Prandelli]], për miqësore kundër [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanjës]] tre ditë më vonë.<ref name="first cap">{{cite web|url=http://www.figc.it/it/204/39094/2014/03/News.shtml|title=FRIENDLY WITH SPAIN: FIRST CALL FOR BUILDING AND SCOOP|publisher=Federazione Italiana Giuoco Calcio|language=it|accessdate=3 mars 2014|archive-date=10 prill 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140410005542/http://www.figc.it/it/204/39094/2014/03/News.shtml|url-status=dead}}</ref> Ai bëri debutimin e tij si zëvëndësim në humbjen 1–0.<ref>{{cite news|url=http://www1.skysports.com/football/live/match/305333/report|title=International friendly: Spain see off resilient Italy with a 1-0 win in Madrid|publisher=Sky Sport|language=en|date=5 mars 2017|accessdate=1 qershor 2017}}</ref>
 
Më 13 maj 2014, Immobile ishte në listën paraprake me 30 lojtarë për [[2014 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2014]],<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/27402363|title=World Cup 2014: Striker Giuseppe Rossi in Italy's provisional squad|trans-title=Kupa e Botës 2014: Giuseppe Rossi në ekipin paraprak të Italisë|publisher=BBC Sport|language=en|date=13 maj 2014|accessdate=15 maj 2014}}</ref> kurse më 1 qershor u përfshi në listën përfundimtare me 23 lojtarë.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/0/football/27402363|title=World Cup 2014: Italy omit Giuseppe Rossi from final squad|trans-title=Kupa e Botës 2014: Italia përjashton Giuseppe Rossi nga ekipi final|publisher=BBC Sport|language=en|date=1 qershor 2014|accessdate=3 qershor 2014}}</ref> Shtatë ditë më pas, Immobile shënoi një tregolësh në ndeshjen e fundit përgatitore të Italisë para fillimit të turnamentit, në një fitore 5–3 kundër klubit brazilian [[Fluminense FC|Fluminenses]]. Ai bëri debutimin e tij në një Kupë Bote në ndeshjen e parë të fazës së grupeve kundër [[Kombëtarja angleze e futbollit|Anglisë]] më 14 qershor, duke u aktivizuar në vend të sulmuesit [[Mario Balotelli]] i cili kishte shënuar golin e fitores.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/italia-mposht-angline-vulos-mario-baloteli/|title=Italia mposht Anglinë, vulos Mario Baloteli|publisher=Gazeta Panorama|language=sq|date=15 qershor 2014|accessdate=8 qershor 2020}}</ref>