Dallime mes rishikimeve të "Domatja qershi"

11 bytes removed ,  4 muaj më parë
v
Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
== Historia ==
[[Skeda:Handheld-Cherry-Tomatoes-in-hand_8063.jpg|parapamje|Domatet qershi]]
Domatja qershi besohet të jetë paraardhësja e drejtpërdrejtë e domateve të kultivuara moderne dhe është e vetmja domate e egër që gjendet jashtë Amerikës së Jugut.<ref name="cambridge">{{Cite book|title=The Cambridge World History of Food|volume=1|page=352|url=https://books.google.com/books?id=RSSkDNzKQacC&printsec=frontcover&dq=cambridge+world+history+of+food&hl=en&newbks=1&newbks_redir=0&sa=X&ved=2ahUKEwjJgZzwwIHnAhWRnOAKHVejDbMQ6AEwAHoECAcQAg#v=onepage&q=cherry%20tomato&f=false|editor-last=Kiple, Kenneth F.|date=2000|last=|first=|publisher=|language=en}}</ref> Domatja mendohet se është zbutur për herë të parë në zonën Puebla-Veracruz të Meksikës dhe se ka arritur në këtë zonë nga Amerika e Jugut në formën e një domateje të qershisë.
 
Referenca e parë e drejtpërdrejtë për domatet qershi duhet të shfaqet në vitin 1623, në një vepër të quajtur Pinax theatri botanici ("Ekspozimi i ilustruar i bimëve") nga botanisti zviceran Caspar Bauhin, i cili përmban përshkrime dhe klasifikime nga afërsisht gjashtë mijë specie. Në një seksion në "Solanum" (hije nate), Bauhin shkroi për një lloj të quajtur "Solanum racemosum cerasoru[m] forma", e cila përkthehet në "Solanum [që është] plot grupe [racemosum], në formën e qershive".<ref>{{Cite journal|last=Wexler, Anna|date=2016|title=Seeding Controversy: Did Israel Invent the Cherry Tomato?|url=http://www.annawexler.com/uploads/2/0/2/4/20246021/wexler-gastronomica-2016.pdf|journal=Annawexler|language=en|volume=16|doi=10.1525/gfc.2016.16.2.1}}</ref>