Dallime mes rishikimeve të "Sardi Strugaj"

14 bytes removed ,  4 muaj më parë
v
Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
{{Infobox musical artist|emri=Sardi Strugaj|lindja={{Birth date and age|df=yes|7|9|1995}}|bgcolour=#f0e68c|zhanri=[[Muzika pop|Pop]]|profesioni=Këngëtar, tekstshkrues|prejardhja=Shqiptar|vite aktiv=2011-sot|instrument=Vokal|foto=Sardi Strugaj.jpg|titulli=Sardi Strugaj}}
'''Sardi Strugaj''' (lindur më 7 shtator 1995) është një këngëtar dhe tekstshkrues shqiptar. Ai njihet për pjesëmarrjen e tij në festivalin [[Kënga Magjike|Kënga Magjike 2011]] në kuadër të grupit [[Cyberhand]]. Në vitin 2012 ka marrë pjesë në [[X Factor Albania]]. Në dhjetor të vitit 2020 ka marrë pjesë në [[Festivali i 59-të i Këngës në RTSH|Festivalin e 59-të të Këngës]] në RTSH me këngën "Ka me t'ba me kajt" ku ka përfunduar në vendin e dytë.<ref>{{Cite web|last=|first=|title=Ka me t'ba me kajt|url=https://festivali.rtsh.al/kenget-konkurruese/ka-me-t-ba-me-kajt|url-status=live|website=Festivali RTSH|publisher=[[RTSH]]|language=sq}}</ref>
 
== Jeta dhe karriera ==
Në vitin 2011, ai si 16-vjeç ka marrë pjësë me grupin [[Cyberhand]] në [[Kënga Magjike]], ku kualifikohen në gjysmëfinale. Kënga ishte shkruar dhe kompozuar nga [[Bojken Lako]]. Në vitin 2012, Sardi Strugaj merr pjesë në [[X Factor Albania]] 2. Më 30 korrik 2013, Sardi publikon këngën "Më shikon nga lart". Me këtë këngë, ai merr pjesë në [[Netët E Klipit Shqiptar]] 13 në vitin 2014.<ref name="Biografia">{{cite web|last=|first=|title=Sardi Strugaj–Biografia|url=https://www.teksteshqip.com/sardi/biografia|url-status=live|access-date=11 shkurt 2021|publisher=TeksteShqip|language=sq}}</ref> Vetë Sardi ka thënë për këtë këngë se kjo kishte qenë kënga e parë që ai e kishte nxjerrë dhe që pati sukses, sepse kishte qenë këngë e sinqertë."
 
Në nëntor 2013, Sardi merr pjesë në [[Kënga Magjike|Kënga Magjike 2013]] me këngën "Sa larg", ku kualifikohet në gjysmëfinale dhe në shtator 2015, merr pjesë në [[Kënga Magjike 2015]] me këngën "Nuk harroj", ku kualifikohet po ashtu në gjysmëfinale. Në tetor të vitit 2020, transmetuesi publik shqiptar [[Radio Televizioni Shqiptar]] (RTSH) njoftoi se Sardi do të ishte një nga konkurrentët e përzgjedhur për të garuar [[Festivali i 59-të i Këngës në RTSH|në edicionin e 59-të]] të Festivalit të Këngës me këngën "Ka me t'ba me kajt".<ref>{{cite web|last=Smith|first=David|date=28 tetor 2020|title=Albania: 26 artists confirmed for Festivali i Këngës 59…including Orgesa Zaimi, Inis Neziri and Era Rusi|url=https://wiwibloggs.com/2020/10/28/artists-songs-for-festivali-i-kenges-59-albanias-eurovision-selection/258278/|url-status=live|archive-url=https://web.archive.org/web/20201028193220/https://wiwibloggs.com/2020/10/28/artists-songs-for-festivali-i-kenges-59-albanias-eurovision-selection/258278/|archive-date=28 tetor 2020|access-date=16 dhjetor 2020|publisher=Wiwibloggs|language=en}}</ref>