Dallime mes rishikimeve të "Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
vNo edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Komizmi i figurës së Zylos buron nga kontradikta themelore e karakterit të tij: ai i jep vetes të tjera vlera nga ato që i takojnë, duke menduar se hierarkësia shtetërore është edhe hierarki meritash. Shoku Zylo është një nga qindra e qindra nënpunësit e mesëm të një aparati shtetëror me shumë instrumente. Ai nuk është pa merita pune, diçka ka bërë për të mirën e saj, por këto merita në peshoren e shoqërisë kanë rëndesë shumë më të vogël se në mendjen e Zylos.
Në të vërtetë Zylo Kamberi është një figurë tragjikomike. Veprimet e tij të bëjnë të qeshësh, po aq sa edhe të ndiesh keqardhje. Zyloja nuk është një burokrat poterexhi, bujëmadh, i zhurmshëm. Arroganca e tij është e heshtur. Prepotenca e tlj është me zë të ulët. Veprimet e tij përherë priren nga qëllime të mbara, por çojnë në gabime trashanike.
 
*[https://drive.google.com/file/d/11WzjFdKHw7itTb694mEQ9FRi47DxC0S0/view?usp=drivesdk Ketu mund te lexoni vepren "Shkelqimi dhe renja e shokut Zylo]
 
{{Dritëro Agolli}}
7

edits