Dallime mes rishikimeve të "Kosovarët"

16 bytes added ,  3 muaj më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 5.206.233.153) dhe riktheu rishikimin 1867791 nga Arianit
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 5.206.233.153) dhe riktheu rishikimin 1867791 nga Arianit)
Etiketa: Manual revert
 
{{joref}}
Termi '''kosovar''' ka kuptime të ndryshme. Me të identifikohen shtetasit e [[Kosova|KosovëKosovës]]. Ky term më së shumti është i njohur ndër shqiptarë por pas vitit 1998 filloi të shqiptohej edhe në arenën ndërkombëtare kur [[Kosova]] u bë e njohur në mbarë botën si rrjedhim i konfliktit shqiptaro-serb.
 
Kohëve të fundit, sidomos pas themelimit të [[Kosova|Republikës së Kosovës]], ky term përdoret zyrtarisht për të treguar zyrtaret e kësaj republike dhe veprimet e tyre, pa dallim përkatësie të etnive. Si do që të jetë, në praktik kuptimi tradicional përdoret paralel me atë zyrtarë. Kjo shpesh shpije në ngatrrim të kuptimit të shprehjes.